Polestar 5: 872 hp ve 900 Nm tork

Polestar 5: 872 hp ve 900 Nm tork

Polestar nedir: Volvo’nun 1996 yılında pist yarışlarındaki performans takımının adıdır. Volvo modellerini yarış otomobillerine çeviren bu mühendislik departmanı 2013 yılında Volvo’nun S60 ve V60 modellerini cadde kullanımı için modifiye etmişler ve satışa sunmuşlardır.

Polestar 2022 Goodwood Festival of Speed’de Polestar 5 dört kapılı grand tourer’ın bir geliştirme prototipini getirerek, 2024’teki lansmanından önce EV güç aktarma sistemi ile tanıttı.

2020 yılında tanıtılan Precept konseptinin vücut bulmuş hali olan Polestar 5 dört kapılı ve sınıfındaki rakiplerinden daha farklı olacak gibi görünüyor. Otomobil kamuflajlı olsa da önden bakıldığında bir çok otomobile benzetebileceğniz tasarım çizgileri arka bölümde farkını gösteriyor.

Volvo XC serisi ile başlayan fren lambası tasarımının devamı olarak görünen köşeli tasarım oldukça farklı görünüyor.

Polestar’ın CTO’su ve Ar-Ge Başkanı Jörg Brandscheid yaptığı açıklamada “Üzerinde çalıştığımız yeni güç aktarma sistemi, yüksek performanslı otomobillerimizde yeni bir marka standardı oluşturacak . Güçlü elektrik motoru mühendisliği becerisini hafif platform teknolojisindeki gelişmelerle birleştirmek, gerçekten çarpıcı sürücü arabalarını ortaya çıkarttığını” söylüyor.

872 hp (650 kW / 884 PS) çıkış ve 900 Nm (664 lb-ft) tork sunan çift elektrik motorlu 800 Volt mimarisine sahip olacağını açıkladı.  Polestar, arkaya monte edilen yeni motorun, “yüksek çıkışlı” bir ön elektrik motoruyla birlikte çalışarak “üstün çıkış” sağlayacağını söylüyor.

Platformdan bahsetmişken Polestar 5, sportif araç dinamiklerine katkıda bulunan özel üretim bir alüminyum şasiye sahip. iki koltuklu  Polestar O₂ daha üstün bir burulma sertliği sunacağını ve daha küçük segmentlerdeki otomobillerle karşılaştırılabilir  bir gövde ağırlığına sahip olacağını söylüyor.

Polestar 5 2024 yılında satışa sunulacak.

Not: Goodwood’da gösterilen otomobilin far ve fren lambaları geçici olarak takılmış olup ve led teknolojisi ile yerini alacak.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.