Peugeot müzesinden satılık otomobiller

Peugeot müzesinden satılık otomobiller

Fransız devi Peugeot markasının deposu olan ve zaman içinde bir müzeye dönüşen hangardaki otomobillerden satın almak ister miydiniz?

Peugeot markası Avrupa kıtasında sanayileşmenin ilk günlerinden bugüne kadar dökümhanelerden tekstile, testere bıçaklarından kahve öğütücülerine ve bisikletlerden arabalara kadar bir çok farklı alanda üretim yapmış.

Uzun üretim hayatının genel olarak yakın geçmişindeki otomobillerden 56 tanesi satışa açık arttırma ile satışa sunulmuş. Müze yada depo benzeri bu kapalı alanda raflara dizilmiş olan bir çok otomobil var. Bu otomobiller konsept, yarış, klasik, özel üretim ve zırhlı modellerden oluşuyor.

Satılık otomobillerden öne çıkanlar

Peugeot 206  WRC
Bu otomobil gösteri aracı olarak hazırlanmış. Gövde panelleri WRC için üretilmiş parçalardan inşa edilmiş olsa da motor ve yürüyen mekaniği standart olan bu araç fuarlarda sergilenmek için hazırlanmış.

Peugeot 406 Superturisme
300 beygir ve 1000kg’dan daha hafif olan bu otomobil BTCC adı verilen pist yarışları için hazırlanmış. Brezilyalı pilot Caca Bueno tarafından kullanılmış olan 406’nın motoru, şanzımanı bulunmuyor.

Peugeot Flux konsepti
2007 yılında Cenevre otomobil fuarında tanıtılan bu konsept otomobil aluminyum şasi ve plastik gövde panellerine sahipmiş. Elektrik motoru ve hidrojen yakıt hücresi ile çalışan otomobil 20 yaşındaki öğrenci Mihai Panaitescu tarafından tasarlanmış.

Peugeot 404 Familiale “Ecume des Jours” 
Peugeot tasarım ofisi tarafından  Michel Gondry’nin L’Ecume des jours isimli filmi için üretilmiş. 404 modelinin vagon versiyonunun önüne yine bir vagonun önü eklenerek bu tuhaf şey ortaya çıkmış.

Citroen AX turbo
Peugot mühendisleri küçük AX modelinin pist yarışlarında Porsche 911 turbo, Audi 200 Quattro ve Renault 21 turbo 4×4 ile rekabet edebilmesi için 1988 yılında yapılmış. Kendisinden çok daha güçlü otomobillerle mücadele etmek için piste çıkan 1.6 litre turbo motor ve 480 hp güç üretmeyi başarmış ve bu otomobilden sadece 4 adet üretilmiş.

Peugeot 504 coupe
1980’li yıllarda ülkemiz yollarında sıklıkla görülen 504 modelinin coupe versiyonu olduğunu bizler ilk defa bu yazıyı hazırlarken öğrendik. 1978 model olan bu otomobilin 1982 ile 2019 yılları arasında tek bir sahibi olmuş. 43 yaşındaki bu otomobil sadece 150 bin km’de

Peugeot 205 GTI
1985 model bu otoban faresi 159 bin km’de. Peugeot müzesinin atölyesinde kaportası elden geçmiş, orjinal rengine boyanmş olan otomobilin içi tamamen orjinal.

Peugeot 301
301  denilince akıllara günümüz yollarındaki 301 geliyor olmalı. Bu 301 ise 1932 yılında üretilmiş olan ilk 301 olarak kayıtlara  geçiyor. Otomobil 91 yaşında olmasına rağmen orjinal boyasına sahip motoru ise tekrar hayata döndürülebilecek durumda.

Sizlerle sadece 8 adet otomobilin fotoğrafını ve kısa detaylarını paylaştık. Peugeot müzesi tarafından toplam 56 otomobil açık arttırma ile 20 Eylül 2020 tarihinde satışa çıkartılmış. 56 otomobilin tamamının yer aldığı listeye buradan ulaşabilirsiniz

Fransa’daki Peugeot müzesini ziyaret eden Benzin TV ekibinin videosu dikkatinizi çekebilir.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.