Peugeot 908: 12 silindir 700 hp ve 1200 Nm tork

2007 yılında tanıtılan 908 RC,  Fransız markası Peugeot’nun  Le Mans yarışlarında kullandığı 908 FPA yarış otomobili teknolojisi ile ortaya çıkmıştır.

2005 yılından bu yana Le Mans adı verilen ve 24 saat boyunca kesintisiz devam eden pist yarışında başarılar kazanandı ve bu başarılarını yol otomobillerine entegre ediyor.

Yarışlarda Audi ve Porsche markaları ile büyük rekabet içinde olan Peugeot 12 silindirli dizel motorunu bir yol otomobiline koyarak rekabeti başka bir alana taşımak istemiş.

F segmenti olarak adlandırılan BMW 7 Serisi, Mercedes S Serisi. Audi A8, Jaguar XJ, Rolls Royce Ghost, Bentley Mulsanne, Maserati Quattroporte markalar ile rakip olacakmış gibi bir görüntüsü mevcut.

908 RC turbo Dizel 5.5 litre, 12 silindir, 700 beygir ve 1200 Nm tork gibi çok ciddi sayısal değerlere sahip. Bu güçlere dayanabilmesi için özel 6 ileri otomatik bir şanzıman geliştirilmiş.

5123mm uzunluk – 2154mm genişlik ve  1370mm yüksekliğe sahip otomobilin motoru arka bölüme yerleştirilmiş. Motoru taşıyan bölüm karbon fiber ve alüminyum alaşımından oluşan  boru tip şasi kullanılarak inşa edilmiş. Bu yapı sistemi Le Mans’ta yarışan otomobilin mühendisliğine dayanıyor.

Bu kocaman otomobilin geniş görüş sağlayan ön camı otomobilin tavanının orta bölümüne kadar uzamakta. Bu etki arkada oturanların çevreye ve yola daha fazla hakim olması hissiyatı yaratması amacı ile tasarlanmış. Benzeri ön cam tasarımını diğer RC versiyonlarında karşımıza çıkan bir özellik.

Kocaman bir turbo ve 12 silindir ile elde edilen 700 beygir ve muazzam denilebilecek tork eğrisi, önlerde 20 inç arkada 21 inç özel alaşım jantları ile  4 tekerlekten çekiş sistemi kullanıyor.

2007 yılında tanıtılan bu tasarım markanın geleceğe dair güç göstergesi olarak tasarlanmış ve seri üretime geçmemiştir.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.