Paul walker’ın Cobra’sı satılık

Paul walker’ın  Shelby FAM 427 CSX1010 Cobra’sı satılık.

Özeller kulübüne hızlı bir giriş yapmak istiyorsanız işte bu otomobili almalısınız. Yazının başlığında da gördüğünüz üzere bu otomobil Hızlı ve Öfkeli‘nin rahmetli oyuncusu Paul Walker‘a ait imiş.

Amerikan değil İngiliz

Gerçek adı AC Cars olup aslında Amerikalı değil İngiliz otomobil markasıdır. Birleşik Krallığın en eski serbest girişim otomobil markası olan AC Cars 1901 yılında kurulmuştur.

ac cars shelby cobra

Nasıl Amerikalı olmuş bu otomobil?

Amerikalı yarış tutkunu ve Ford markası için yarış otomobilleri tasarlayan, geliştiren Caroll Shelby’nin İngiltere’den Amerika’ya transferidir. Caroll Shelby pistlerde Ferrari gibi Avrupalı markalar ile mücadele edebilmek için AC Cars’tan aldığı otomobillerin içine kocaman Ford V8 motorları yerleştirir ve bu sayede zaferler elde eder.

Öncelikle otomobilin  sahibi ve  onu özel yapan çok önemli iki neden daha var.

14 adet özel üretim

1990’lı yılların sonunda Caroll Shellby’nin talimatı ile 14 özel üretim Shelby Cobra inşa edilmiş. Bu 14 özel üretim otomobilin kaportasında yüksek mukavemet sağlaması adına haddelenmiş alüminyum kullanılmış.

Paul walker'ın  Shelby FAM 427 CSX1010 Cobra'sı satılık.

Üretilmiş olan bu 14 Shelby Cobra 427 CSX1010 içinde daha da özel olan 2 otomobil yer alıyor. Bu özeller özeli 2 otomobilden bir tanesi Paul Valker’ın satışa çıkan FAM logolu Cobra’sıdır.

FAM (Ferrari’s Ass is Mine) Cobra

Caroll  Shelby 1964 Dünya Spor Otomobil Şampiyonası’nda Ferrari’ye kaybettikten sonra “Gelecek yıl, Ferrari’nin kıçı benim” açıklamasını yapmış ve o günden sonra bu bir AC Cobra unutulmazı olmuş.

Üretilmiş 14 adetlik özel seride yer alan FAM logolu 2 otomobil bulunuyormuş. Ferrari için söylenen bu cümle yıllar içinde bir kısaltmaya ve bu iki otomobil ile özel bir seriye dönüşmüş.

FAM’ı diğerlerinden ayıran başlıca farklar ironik şekilde Ferrari’nin Rosso Corsa kırmızısı, özel göstergeler, taba rengi yüksek kalite iç mekan ve FAM logolarıdır.

Listelemek ve özetlemek gerekirse

  1. Paul Walker’ın arabası
  2. Caroll Shelby’nin 14 adetlik özel üretimi
  3. FAM: Ferraari’nin Kıçı Benimdir serisi

Bu özeller kulübü giriş bileti olan 550 beygir gücündeki Shelby FAM Cobra 427 CSX1010  19-20 Mart tarihlerinde mecum otomobil müzayedesinde açık arttırmaya çıkacak.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir