Araçlarımızda hijyen durumu nedir?

Koronavirüs günlerinde evde kal kuralına uyuyoruz!!!

Bir çok kişi evlerindeki ertelediği ufak tamirat tadilat işlerini yaptı, uzun zamandır değiştirmeyi planladığı eşyaların yerlerini değiştirdi. Bu zamanın asıl büyük bölümünü ise yaşadığımız alanların hijyenine yönelik temizliklere harcadık ve harcamaya devam ediyoruz.

Hijyen ve temizliğin çok önemli olduğu bu günlerde kıymetli ve boyası pırıl pırıl parlayan otomobillerimizin içi-kokpitleri ne durumdalar?

Bu önemli konuyu nemli bez ile yapılan temizlikten çok daha ileri taşıyan ve konusunda profesyonel olan bir garaj var. İzmir’de bulunan ve sosyal medyada çok ciddi sayıda takipçisi olan “Hardcoregaraj” garajın sahibi sayın Cem Özgen‘e bu konu için başvurduk.

Görüntünün olası içeriği: araba

Cem bey’e Hardcore garajda yapılan işlemleri ve araç içi hijyen konusunda merak edilenleri soruları sorduk ve  cevaplarını yazıya döktük.

-Otomobiller, minibüsler, kamyonlar, otobüsler içinde nasıl temizlik yapmalıyız?

Otomobil kullanıcıları global markaların alkali oranı yüksek olmayan genel temizleyici ürünleri ile yüzeyi çizmeyen yumuşak bir fırça ve bez yardımı ile yüzeysel bir temizlik yapabilirler. Detaya biraz daha girmek isteyenler buna ilave olarak plastik aksam , deri yüzeyler, camlar gibi her alan için üretilmiş ayrı ürünler ve bu ürünlerden sonra koruma ürünlerini alıp uygulayabilirler.

-Olması gereken hijyen nasıl sağlanır?

Hijyen konusu kullanıcının aracı hangi amaçla (ticari kullanım, şahsi kullanım gibi) kullandığına bağlıdır.Aşağıda yer alan örnekte araç içerisinde içilen sigara ve uzun zaman detaylı temizlik yapılmamasından dolayı zamanla tavan gri renkten kirlenerek neredeyse kahverengi olmuştur. İnsan sağlığına zarar vermeyen temizlik ürünleri ile uygulama yapılarak kumaş orijinal gri rengine dönmüş en önemlisi kir ve bakteriden arınmış olması gereken hijyen sağlanmıştır. Yukarıda bahsettiğim detaylar sizlerin gördüğü yada görmediği aracın her noktasına uygulanarak detaylı temizlik ile kusursuz hijyen ve temizliğe ulaşılmaktadır.

cem özgen-hardcore-otomobil hijyen (4)

 

-Hangi yüzeyler için hangi temizlik malzemeleri kullanmalıyız?

Açıkçası ürün çeşidi şuan çok fazla. Amatör kullanıcı her yüzey için bir temizleyici ve temizlenen yer için koruma ürünü alırsa bütçesel olarak zorlanabilir. Apc yani çok amaçlı genel temizleyici farklı sulandırma oranları ile farklı yüzeylerde kullanabilir ve amatör kullanıcılar için yeterlidir. Kullanıcı eğer isterse deri için ayrı temizleyici ve koruma, cam için ayrı bir temizleyici koruma, plastik aksamlar için ayrı temizlik ve koruma gibi detayları çeşitlendirebilir. Bu kullanıcının merakı ile doğru orantılıdır. Reklam olmasın diye marka belirtmiyorum ancak global markalı ürünlere güvenebilirsiniz.

-Her zaman temas ettiğimiz ama temizlerken atladığımız detaylar nerelerdir?

Basit örnek verirsek herkes iç dikiz aynasını siler ama arkasını silmek çok az kişinin aklına gelir 😊

 

-Yanlış kimyasallar sonucu araçlarımızın içinde ne gibi zararlar ve yüzey hasarları oluşur?

Plastik aksamda kullandığınız ph ve alkali oranı yüksek kalitesiz ürünler fotoğrafta görüldüğü üzere beyazlamaya plastiğin yapısının bozulmasına neden olur.

cem özgen-hardcore-otomobil hijyen (4)

 

-Hatalı yapılan temizlik veya kullanılan sıvılar elektrik-elektronik bölümlerimize ne tür zararlar verir?

Bazı araçların far açma düğmesi sol tarafta ve havalandırma ızgarasının altında bulunur. Havalandırma kanalına aşırı derece buhar tutulursa sıvı far açma devresine ulaşırsa kısa devre yaptırarak yangına kadar gidecek kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. Bunun ülkemizde yaşanmış kötü örnekleri mevcut. Başka bir örnek cam açma tuşlarına aşırı derecede sıkılan sıvılar yine bozulmasına neden olacaktır.

Benim kullanıcılara tavsiyem araçlarının kirlenme durumuna göre altı ayda yada senede bir defa detaylı iç temizlik yaptırmaları iyi olur. Zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde bilinçli şekilde yapılan iç detaylı temizliğin önemi giderek artmaktadır. Hardcoregaraj olarak insan sağlığına zarar vermeyen her alan için üretilmiş global pazarda kendini ispatlamış markalar kullanıyorum.

Bir diğer ince detay buna yıllardır dikkat ederim uygulama yaparken ve bitiminde araçlarda hiçbir yere çıplak el ile dokunmam ve maskem eldivenim hep takılıdır.Aracı kullanıcı teslim aldığında temizlenen yüzeylere ilk defa kendi dokunur.Son olarak sökmeden detay olmaz diyerek konuyu noktalıyorum.
Saygılarımla
Cem Özgen

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.