Otomobil fabrikalarında solunum cihazı üretimi.

Otomobil fabrikalarında solunum cihazı üretimi.

Yazmaktan imtina ettiğimiz ama hayatımızın tam ortasında duran Yeni Koronavirüs (COVID-19) denilen illet için İngiltere’den bir haber geldi. 

İngiliz hükümeti geçtiğimiz günlerde virüs için herhangi bir önlem planı yada karantina girişiminde bulunmayacaklarını açıklamıştı. Bu açıklamanın arkasındaki sebep olarak Koronavirüsün yayılmasına engel olamayacaklarını ama yayıldıktan sonraki dönem için ne yapılabileceğini araştırdıklarını söylüyorlar. 

Otomotiv markalarının büyük bir bölümü birinci ve ikinci dünya savaşı sırasında ülkeleri için tank, uçak veya silah fabrikalarına dönüştürülmüştür. Ağır sanayi üretimleri yapan fabrikalar bir çok zaman savaşların kaderini etkilemişlerdir.  Günümüzde ise ironik bir şekilde durum tersine dönüyor. 

Otomotiv fabrikaları bu sefer insanları öldürmek için değil, hayatları kurtarmak için dönüşüme gitmeye hazırlanıyorlar. İngiltere başkanı Boris  Johnson başta otomotiv üreticileri ve mühendislik hizmeti veren markalarına başvurdu.  Solunum cihazı olarak adlandırılan “ventilatör” veya diğer adı ile “respiratör” üretimi yapıp yapamayacaklarını konusunda İngiltere’de üretim otomotiv ve mühendislik markalarından görüşler alındığı kesinleşti. 

Ford, Honda, Toyota, Rolls Royce ve JCB markalarının yetkilileri İngiliz hükümetinin bu talebi hakkında basına bilgi verdiler. 

Haberin doğruluğunun ispatı açısından Ford sözcüsü İngiliz hükümeti tarafından konu ile ilgili başvuru olduğunu ve yardımcı olmak için neler yapabileceklerini araştırdıklarını açıkladı. 

Honda sözcüsü hükümet tarafından iletişime geçildiğini doğruladı. Swindon bölgesinde bulunan ve Hatchback Civic üretimi tesislerinde ventilatör üretimi için fizibilite çalışmaları yapılabileceği bilgisini verdi. 

Toyota ise henüz bir talep olmadığını ama olması durumunda destek vereceklerini açıkladılar. 

Rollys Royce ise şimdilik kendilerine herhangi bir başvuru olmadığını açıkladı. 

JCB isimli mühendislik markası ise ventilatör üretimi için talep olması durumunda neler yapabileceklerini araştıran mühendislik ekiplerinin çalıştıklarını açıkladı. 

 

Bir çok otomotiv markasının üretimine ara verdiği günümüzde listeye son olarak PSA eklenmişti. 

Küresel otomotiv markalarının üretim gücü bu sefer savaş makineleri için değil, solunum cihazları üreterek hayat kurtarmak için bir araya gelmeye hazırlanıyorlar. 

Kaynak: Autocar 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.