Opel Twin: ister benzinli ister elektrikli

Opel markasının deneysel otomobilleri içinde roket motorlu olan RAK gibi çok ilginç tasarımları olmuştur.  Opel Twin’de günümüzde oldukça popüler hale gelmiş olan elektrikli ve hibrit otomobillerin yakın geçmişine bir örnek gibi.

Opel_Twin_concept_1992 (15)
Opel Twin

Opel Twin  konsept olarak 1992 yılında tanıtılmış ve tabi ki gerçeğe dönüşememiş. Twin aslında bir hibrit dersek yanlış olmaz çünkü ister benzinli isterseniz elektrikli olarak kullanabiliyorsunuz.

Teknolojinin geldiği noktada otomobilin içinde hem içten yanmalı motor hemde elektrik motoru bulunuyor. Twin ise değiştirilebilen iki farklı motor sunuyor.

Fotoğraflarda da göründüğü üzere arkadan itişli otomobilin motoru tekerlekleri ve otomobilin kaportası ile birlikte sökülebiliyor. Ne yazık ki bu sökülme ve takılma  işleminin bir videosu bulunmasa da çok kolay bir değişim olacağı düşünülemiyor.

İçten yanmalı benzinli motoru 3 silindirli 0.8 litre ve sadece 34 beygir olup 100 kilometrede 3.5 litre yakıt tüketimine sahipmiş.

Elektrikli motoru ise sağ ve sol tekerleklerde bulunan iki farklı elektrik motoruna sahip olup toplam 28 beygir güç üretirken 200 kilometre menzile sahipmiş.

Şehir içinde kullancağınız zaman elektrikli motoru takıp, şasrjı bitince yerine benzinli motorunuzu takabiliyorsunuz. Benzinli motor ile gezerken evde bıraktığınız elektrikli motorunuz şarj ederek bir sonraki güne hazırlayabiliyorunuz.

Biraz tuhaf gibi görünüyor olabilir ama söküp takma işlemi çok kolay olabilen bu motorlar aslında kullanışlı olabilir miydi?

Mclaren tasarımcılarından bildiğimiz ortaya yerleştirilmiş direksiyon sürücüyü yalnız bırakırken arka bölüme 3 adet koltuk yerleştirilmiş.

Tarihin tozlu sayfalarında kaybolup gitmiş olan Opel Twin konsepti acaba Opel fabrikası yada müzesinde hala duruyor mudur ?

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.