Opel Astra 6 silindir 3.0 motor ve 4 çeker

Opel Astra 6 silindir 3.0 motor ve 4 çeker

Bu Opel ve daha bir çok otomobil modeli hiç bir yarış organizasyonunda göremeyeceğiniz speclere sahipler.

 

Andros Thropy

Yarış pilotu olan  Max Mamers ve Frederic Gervason arasında bir fikir olarak doğan bu organizasyon ilk kez 27 Ocak 1990’da Serre Chevalier’de yapılmış.

1980’li yıllara ralli parkurlarını damgasını vuran 500 beygir gücüne ulaşan grup B ralli otomobillerine benzeyen otomobiller buz üzerinde yarışıyorlar. Günümüzde halen devam eden ve rallycross formatındaki yarış düzenlendiği günden itibaren ünlü pilotlara ev sahipliği yapmış.

Aralarında Yvan Muller, Danny Snobeck, Marcel Tarres, Alain Prost, Olivier Panis, Markku Alen, Romain Grosjean, Jacques Villeneuve, Ari Vatanen, Jean-Louis Schlesser, Eric Helary , Michel Ferte ve Renè Arnoux gibi döneminin şampiyon pilotları buz üstünde yarışmışlar.

Türünün tek örneği Opel Astra

Buz üstende yapılan Andros Thropy yarışları için akıllara gelmeyecek bir çok otomobil bu Opel Astra’da olduğu gibi üst düzey modifikasyon ile canavar otomobil haline gelmişler.

Mazda 3 – 4 çeker
Fiat Stilo – 4 çeker
Renault Clio – 4 çeker

Opel Astra 3.0, 1994 yılında Opel Motorsport için Snobeck Racing tarafından inşa edilmiş ve Andros Trophy’nin çeşitli sürümlerinin yanı sıra çeşitli toprak yol ve buz yarışı yarışmalarına katılmış. Bu otomobil ile 90’larda Markku Alen (Dünya Ralli Şampiyonu) – Michel Ferté (eski Ligier F1 test sürücüsü ve 24 Saat LeMans pilotu) yarışmış.

Teknik özellikler

Opel Astra ortaya konumlandırılmış, 6 silindir ve 345 beygir güç üreten motor kullanıyor. Yine hiç bir Astra’da göremeyeceğiniz bir özellik ise otomobilin 4 çeker olması.

Günümüzün bazı premium modellerinde görünen arka tekerleklerin sapa ve sola dönebilme özelliğine sahip olan Astra’nın toplam ağırlığı ise sadece 950 kg.

Gövde panellerinin tamamı kompozit malzemeden üretilmiş olan Opel Astra’nın arkasında büyük bir spoiler ve çift salıncaklı amortisör sisteminin getirdiği yol tutuşu arttırmak için dingil mesafesi genişletilmiş. Genişleyen dingil açıklığı ise çamurluklarının genişletilmesini zorunlu kılmış ve ortaya hiç bir örneği olmayan bu çılgın Opel Astra F çıkmış.

Otomobil geçtiğimiz günlerde açık arttırma ile satışa çıktı. Toplam 13 teklif verilen otomobil 40 bin euroya satıldı.

Bu safkan yarış otomobiline benzer başka bir projeyi sizlerle daha önce paylaşmıştık. Yine 6 silindir Opel motoru kullanan Peugeot 306 da ilginizi çekebilir

Opel motorlu 4 çeker Peugeot 306 Cosworth

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir