15. ölüm yıl dönümünde Colin McRae

 

Colin McRae der ki “If in doubt, flat out”

Türkçeye çevirmeye kalkarsak “şüphen varsa, virajın arkasını göremiyorsan bas gaza” diye kendi yorumumuzu katarak tercüme ediyoruz.

Colin McRae kimdir?

5 Ağustos 1968 yılında İskoçya’da doğmuştur. Ralli pilotu babası Jimmy McRae’den aldığı yarış genleri ile genç yaşta yarış parkurlarına girmiştir.  Henüz 13 yaşında  Scottish Intermediate Trials adı verilen motosiklet şampiyonluğunu kazanmıştır. Bu zafer uzun ve başarılı bir kariyerin ilk kupasıdır.

colin mcrae

16 yaşında otomobil direksiyonuna geçip ilk yarış tecrübesini bir Mini Cooper ile yaşadı. Önden çekişli Mini’den arkadan itişli Talbot marka otomobile geçerek her geçen gün hızlanıp adından söz ettirmeyi başarmış.

Talbot yavaş gelmiş olsa gerek ki başka bir marka olan Vaouxhal Nova ile 1987 yılında parkurları çıkmış ve çok önemli bir yarışta yer almış. Dünya ralli şampiyonasının (WRC) bir ayağı olan İsveç rallisinde 36. sırayı kazanmış ve dikkatleri üzerinde toplamaya devam etmiş.

colin mcrae talbot

İsveç’teki deneyiminden sadece bir sene sonra 1988 yılında Ford Sierra Cosworth ile İskoç ralli şampiyonu olmuştur. Hızla yükselen kariyer başarılarına 1991 ve 1992 İngiltere ralli şampiyonluklarını eklemiş ve beklenen pilotluk teklifi kapısını çalmıştır.

colin mcrae ford sierra

1993 yılında Japon markası Subaru ralli parkurlarında Legacy ile yepyeni bir takımdır. Kısa sürede ve genç yaşında sahip olduğu büyük başarılar ile parlayan Colin Mcrae’i yıllık 100 bin sterlin ödeyerek takıma dahil etmiştir. Bir ralli pilotunun belkide en büyük hayali fabrika takımı pilotu olsa gerek ve Colin bunu da başarmış.

colin mcrae subaru legacy

1993 sezonu ve WRC’deki ilk yılında Yeni Zelanda rallisini kazanarak beklentileri boşa çıkarmamıştır.1994 yılında Subaru markası Impreza modeli ile ralli parkurlarına çıkmış ve Colin bu otomobil ile mükemmel bir uyum sağlayarak yeni otomobilin ilk yılında Yeni Zelanda ve Avusturalya rallilerini kazanmış.

Takvimler 1995 yılını gösterdiğinde Impreza’nın populerliğini arttıran başarılar gelmeye devam etmiş. Endonezya, Yeni Zelanda ve Catalunya ralilerini kazanmış ve topladığı puanlar ile  dünya ralli şampiyonu olmuştur.

27 yaşında dünya ralli şampiyonu

Ulaşılması bu zor başarıdan sonra  Kraliçe II. Elizabeth tarafından 1996’da MBE (Member of the British Empire – İngiliz İmparatorluğu Mensubu) unvanıyla ödüllendirilmiştir. 1996, 1997 ve 1998 sezonunda kazandığı puanlar ile ile 3 yıl üst üste Subaru markasına markalar şampyonluğunu kazandırmıştır.

Subaru ile yollar ayrılıyor

Takımın diğer pilotu olan ve İspanyol zengin bir ailenin oğlu olan Carlos Sainz ile hep bir çatışma hali Subaru markasında çatlaklar yaratıyormuş. Pilotlar sıralamasında birinci durumda olan Carlos Sainz’dan çok daha iyi etap süreleri çıkartan Colin McRae’in yavaşlaması istenir. Bu takım emrini yerine getirmeyen Colin’in yavaşlaması ve Carlos’u geçmemesi için etabın ortasında Subaru teknik ekibi yolun ortasına geçerek Colin’i yavaşlatmaya dahi çalışmışlardır.

Yukarıda Carlos Sainz’ın zengin bir aileden geldiğini neden yazdık?

Her iki pilotunda aynı otomobilleri kullanmasına rağmen Colin’in Carlos’tan daha iyi dereceler yapması üzerine Carlos Sainz’ın zengin babası Subaru takımını basar. Zengin baba Subaru mühendislerine “oğluma neden daha iyi bir araba vermiyorsunuz” diye azarladığı bir dedikodu olarak o dönem çok konuşulmuş.

carlos sainz

Geçmişte yaşanmış bu sorunlar ve Colin’in tekrar dünya şampiyonu olamaması sebebi ile Subaru ralli takımı ile yollar ayrılır. 1999 yılında Ford takımının yeni ve o donem için çığır açan modeli Focus’un direksiyonu Colin Mcrae transfer olur.

1999 ile 2002 yılları arasında Ford ile zaferler kazanmış ve 2003 yılında Fransız Citroen ralli takımına transfer olmuştur. Fabrika takımı olarak 3 otomobil ile yarışmaya izin verilen o yıllarda yine yollarar Carlos Sainz ile kesişir. Citroen’in pilotları Sebastian Loeb, Carlos Sainz ve Colin McRae olarak tam bir yıldızlar geçidi haline gelmiş.

FIA kural değişikliği ve Colin McRae’in Citroen takımından çıkarılması

Kural kitabında yapılan değişiklik ile fabrika takımları 3 pilottan 2 pilota indirilmesi kurallı ortaya çıkmış Takımın birinci pilotu olan Loeb’in yeri garanti iken Colin yada Carlos’un takımdan çıkarılması gerekiyormuş. 2004 sezonunda Carlos Sainz puan ve istikrar olarak Colin’den daha iyi olması sebebi ile Colin takımdan çıkartılır.

WRC kariyeri sonlanır.

1994 yılında başlayan fabrika takımlarındaki kariyeri 10 yıl sonra 2004 yılında sona ermiştir.  2005 yılında Skoda ralli takımı ile sadece İngiltere ve Avusturalya rallilerinde yarışmış olsa da devamı gelmemiştir.

2006 yılında Citroen pilotu Sebastian Loeb’in yaşadığı sakatlık sebebi ile Citroen Kronos takımı ile son kez olarak Türkiye rallisinde yarışmıştır.

Dünya ralli şampiyonasından ayrılan Colin McRae bir çok farklı yarış organizasyonunda yer almıştır. Dakar, ROC,  Northamptonshire’daki Rockingham Motor Speedway ve Le Mans gibi yarışlarda pist ve parkurlarda yer almıştır.

X-Games ve Amerikalılara ralliyi öğreten McRae

Günümüzün amaçsızca lastik yakarak popüler olan kişisi  Ken Block ve ralli pilotu olduğu iddia edilen ama hiç bir başarısı olmayan Travis Patrana’nın yer aldığı ralli organizasyonunda Amerikalılara ralli otomobili kullanmayı takla atarak öğretmiştir.

Yapılan yarışta takla atan Colin ve kullandığı Subaru Impreza Hawkeye ralli otomobili ile Travis Pastrana’dan sadece 0.13 ssaniye yavaş bir derece elde etmiştir ve bu görüntüler hafızalara kazınmıştır.

Subaru ralli takımına dönüş projesi

Her ne kadar dünyanın en hızlı yarışlarında yer alsa da Colin Mcrae bir ralli adamıdır ve tekrar geri dönmek için planlar yapmaktadır. Subaru ralli takımı yöneticisi olan David Richards ile bir araya gelen Colin McRae 2008 yılı için Subarunun tekrar direksiyonuna geçme şansı bulur. Eski Co pilotu olan Robert Reid ile anlaşan Colin yeniden parkurlara dönmeye hazırlanır.

Helikopter kazası

15 Eylül 2007 yılında Colin McRae’in kullandığı helikopter evine sadece 1.6 km kala ne yazık ki düşer. Colin’in 5 yaşındaki oğlu Johnny ve iki aile arkadaşı Graeme Duncan ve Johnny’nin altı yaşındaki arkadaşı Ben Porcelli de kazada hayatını kaybeder.

Ralli dünyasının GrA otomobillerine geçişinden sonra sürücülük kitabını yeniden yazan Colin Mcrae’in adı bir çok farklı organizasyonda yaşatılmaya devam etmiştir. Kendine has agresif pilotajı ve seyircilerin bütün beklentilerini karşılayan bu efsane pilottan puan cetvelinde daha başarılı pilotlar parkurlara gelmiş olsa da hiç biri onun yerini dolduramamıştır.

 

Doctor’un dediği gibi “COLIN WE’LL MISS YOU”

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir