Ölen adamın evinde bulunan 1962 model Alfa Romeo

Ölen adamın evinde bulunan1962 model Alfa Romeo Giuletta SZ

İtalyanların otomobil konusundaki tutkuları ve tasarımları bütün dünya tarafından kabul edilmiş bir başarıdır.

Akdenizli İtalyanlar yaptıkları bütün işlerde detaylara özen gösteriyorlar. Otomobilleri bile aşk ile yapıyorlar diye düşünüyoruz ama sonra bizim ülkemizin de Akdeniz ülkesi olduğu aklımıza geliyor. Peki biz neden yapamıyoruz bu otomobil işini?

Derin bir iç çekip konuya giriyoruz.
Alfa‘nın spor otomobil tarihinde en az Ferrariler belki de daha fazla ikon ve kıymetli modelleri olmuştur. Bunlardan biri de 1962 model Giuletta SZ modelidir. İtalya Torino da bir evin 35 yıl boyunca yaşadığı evin bir odasında saklanan bir SZ ortaya çıktı.

Ev sahibi yaşlı adam bir araba tamircisiymiş ve hayatını kaybettikten sonra akrabası olmayan ve hatta komşuları tarafından bile çok fazla tanınmayan aksi, huysuz kimseyle konuşmayan biri imiş.  Hayatını kaybeden yaşlı adamın evine hukuki olarak devlet el koyuyor ve gizem ortaya çıkıyor.

Eve giren yetkililer bu Alfa ile karşılaşmışlar.

Esrarengiz araba ile ilgili hiç bir evrak yada belge ortaya çıkmamış. Bir çok söylenti var ama bunlardan en güçlüsü eski tamirci olan bu adamın ayrıca 60’lı yıllarda spor otomobilleri çalan bir hırsız olduğu yönünde. Acaba bu arabayı çaldı mı? ve sonrasında evine sakladıktan sonra elden çıkartamadı mı?

Alfa Romeo Giuletta SZ’nin herhangi bir çalıntı kaydının olup olmadığı bilgisine erişilemedıği için sadece bir dedikodu olarak kalıyor.

Sahipsiz bu Alfa devlet tarafından açık arttırma ile satışa sunuldu ve tam olarak 567 bin dolara satıldı.

Yaşlı komsularla iyi geçinmek lazım 🙂

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.