NSU: Wankel motorun mucidi

NSU: Wankel motorun mucidi

NSU 1873 yılında Christian Schmidt tarafından kurulmuş ve 1969 yılında VW tarafından satın alınarak VW grubu bünyesine dahil edilmiştir. Bütün hikayenin özeti bu diye düşünüyorsanız yazının devamını okumanızı tavsiye ederiz.

1873 yılında kurulduğunda tekstil makineleri üretmekte olan firma önce bisiklet ve sonra motosiklet üretmeye başlıyor. Büyük bir hızla gelişen fabrika 1905 yılında ilk otomobili olan Pipe 34 modelini üretmeyi başarıyor.

1963 yılına kadar motosiklet üretimi devam eder ve Amerika Utah’ta bulunan Bonnevile tuz gölünde 1951 ile 1956 yılları arasında dört kez NSU motorları üst üste top speed rekorları kırar.

ikinci dünya savaşı sırasında savaş aracı olarak paletli motosiklet inşa eder ve Opel markasının Olympia modelindeki motorları kullanırlar.

Buraya kadar klasik bir tarihçe olarak devam eden markanın öyküsünde çok önemli ve otomotiv tarihine yön veren bir gelişme yaşanır. Alman NSU 1964 yılında Wankel motoru icat eder.

İlk kez otomobil motoru olarak seri üretim ise NSU Spider ile gerçekleşir. Bu büyük gelişmenin ardından bir çok marka Wankel için NSU’ya lisans başvurusunda bulunurlar.

Dünyaya Wankel’i armağan eden NSU lisansı ile bir çok marka üretim yapmaya başlar. NSU’yu araştırırken Wankel kullanmış olan markalar içinde Lada VAZ, Citroen, Fiat ve tabi ki Mazda’yı bulmak mümkün.

1967 yılında işler kötü gitmeye başlar. Ro 80 adı verilen Wankel motorlu, önden çekişli, su soğutmalı motora ek olarak disk frenler bağımsız süspansiyonlar ve Saxomatic adı verilen otomatik şanzıman ile yılın otomobili ödülünü alır.

Yılın ödülünü alan Ro 80 modeli NSU’nun sonunu hazırlar. Başta şanzıman olmak üzere Wankel’in özellikle conta sorunları sebebi ile büyük bir başarısızlığa dönüşmesi marka için ciddi ekonomik krizler yaşatır.

1969 yılına gelindiğinde marka artık bir çıkmaz içindedir ve VW tarafından satın alınarak grup şirketleri bünyesine dahil edilir. Wankel ile birlikte üretilmekte olan 4 silindirli NSU motorları VW bünyesinde üretilmeye devam eder.

NSU’nun geliştirdiği 4 silindirli motor ilk olarak ülkemize hiç gelmemiş olan VW K70 modelinde kullanılmaya başlanır. Sonrasında Golf modeli ortaya çıkar ve NSU motoru ile üretime başlanır.

VW tarafından satın alınan Auto Union ile başlayan Audi oluşumuna NSU da eklenmiş olur. Yazılı bir kaynak olmasa da VW K70, Audi 80 ve 100 modellerinin referanslarının Ro 80 olduğu söylenir. Neckarsulm da ki NSU fabrika alanında halen daha Audi’nin A6, A8 ve R8 modelleri inşa edilmektedir.

Sonuç olarak NSU markasından geriye bir iz kalmadı. Lakin mirası olan Wankel motor Mazda ile 2003 yılına kadar üretilmeye devam etmişti. Emisyon sorunları sebebi ile üretimden kalkan Wankel motorun Mazda RX9 ile yeniden hayata dönmesi bekleniyor.

Mazda-RX-Vision

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.