Nissan 400Z: İlk fotoğraflar yayınlandı

 

Tam adı ile Nissan Fairlady Z olan ve 1969 yılında bu yana üretilen bir Japon ikonudur.

51 yaşında olan Z bugüne kadar 5 nesil üretildi. Geçtiğimiz günlerde ise yeni Z için dedikodulara Nissan’dan cevap geldi.

Nissan Kıdemli Başkan Yardımcısı, Global Ürün Stratejisi ve Ürün Planlama Bölümü, Global Program Yöneticisi Ivan Espinoza 400Z modelinin yakın zamanda geleceğini duyurdu.

400Z’nin çıkışı için 2021 yılının sonu olması beklenirken üretilen bir adet prototip mevcutmuş. Amerika’da bayilere tanıtılmış olan statik bir model olduğu lakin çok sıkı şekilde gizlendiği söyleniyordu ve doğruluğu gelen fotolar ile kesinleşti

Neden 400Z?

Üretilmiş olan son iki nesil Z otomobillerine bir göz atalım. 350Z modeli 3.5 litre 6 silindirli atmosferik bir motor kullandı. 370Z ise yine aynı 6 silindirli motorun 3.7 litre hacme sahip versiyonuna sahipti.

400Z için 4 litre ve yine 6 silindir bir motor olması bekleniyor. Akıllara hemen Nissan grubunda 4 litre başka bir model var mı diye geliyor ve karşımıza Frontier çıkıyor.

Nissan Frontier yada ülkemizdeki adı ile Navar

4 litre 260 beygir olan Frontier motoru 400Z için geliştirilmesi bekleniyor.

Son olarak 2018 yılında makyajlanan 3.7 litrelikz 370Z 350 beygir güce sahipti. Yeni 400Z ise 4 litre ve 400 beygir olarak karşımıza çıkarsa çok şaşırtıcı olmayacaktır.

Nissan 400Z ve Mercedes SLC ortaklığı…

Nissan Mercedes ile ortaklığı ile daha önce üretilen ve Navara tabanlı Mercedes X-Serisini görmüştük. Yine bu ortaklığa dayanarak 400Z ve SLC ortak üretim olacak.

Dünyada yükselen SUV merakı sebebi ile artık popüler olmayan 370Z veya SLC gibi modellerin maliyetlerini düşürmek oldukça mantıklı bir girişimdir. Buna örnek olarak Subaru BRZ – Toyota GT86  ve Toyota Supra – BMW Z4 ortak üretimleridir.

Bu yıl sonunda tanıtılması planlanan 400Z için henüz elimizde kesinleşmiş teknik veriler yok. Acaba 400Z turbo beslemeli yada atmosferik mi olacak bekleyip göreceğiz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.