Mühendis Hyundai ve Kia’yı ihbar etti 24 milyon dolar ödül aldı

Mühendis Hyundai ve Kia’yı ihbar etti 24 milyon dolar ödül aldı

Hyundai ve Kia motorlarındaki bir güvenlik kusuruyla ilgili bilgi sağlayan eski bir Hyundai mühendisine 24 milyon dolar ödül verdiği bilgisi açıklandı. Amerika Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) bugüne kadar ilk defa bir ihbarcıya ödül verdiğini duyurdu. Eski mühendise verilen ödül Hyundai ve Kia’ya Amerika tarafından uygulanan 81 milyon dolarlık ceza tutarından karşılanmış.

Hyundai ve Kia markalarına toplam yazılan ceza 241 milyon dolar. Fakat Amerika kanunlarına göre uygulanabilecek en üst ceza tutarı olan 81 milyon dolar üzerinden işlem yapılmış.

NHTSA’nın Yönetici Yardımcısı Dr. Steven Cliff yaptığı açıklamada “İhbarcılar, gizlenen ciddi güvenlik sorunları hakkında NHTSA’ya bilgi sağlamada çok önemli bir rol oynamaktadır”. Bu bilgi kamu güvenliği için kritik öneme sahip ve bize bilgi getirenleri ödüllendirmeye kararlıyız.” dedi.

Gizlenen hata neydi?

Eski Hyundai mühendisi Kim Gwang-ho, motorların alev almaya sebep olabilecek bir tasarım kusurunu düzeltmediğini ihbar etmişti.

Etkilenen modeller

2011-2014 Hyundai Sonata
2013-2014 Santa Fe Sport
2011-2014 Kia ​​Optima
2012-2014 Sorento
2011-2013 Sportage

 

Kim Gwang-ho yaptığı açıklamada

“Bu kusurlu araçların sahiplerini korumak için aldığım riskler için adil bir şekilde kuralların uygulandığı ve ABD hukuk sisteminin bunu mümkün kıldığı bir programı olduğu için minnettarım. Umarım raporlamam hem Hyundai’de hem de endüstri genelinde gerçek güvenlik iyileştirmelerine yol açar.”

Kim Gwang-ho

Eğer otomobilinizin fabrikasyon hatası olduğunu düşündüğünüz bir sorunu varsa ve Amerika’da yaşıyorsanız sizde NHTSA’ya başvurabilirsiniz :):)

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.