Modifiyeli diye mi coplandı?

“Modifiye suç değil yaşam tarzıdır” cümlesi tamamen yanlıştır…

Turing el kitabına göre otomobiliniz üzerinde yapılacak değişimlerin bir bölümü yasaktır.

Bu yasaklara örnek vermek gerekirse aracınıza sonradan takacağınız spoiler, kısa helezon yayları, egzoz sistemindeki değişiklikler, motor için yapılacak güçlendirmeler yasaktır. Eğer bu vb değişiklikler varsa bunlar makina mühendisleri odasından  ve TUVTURK‘ten  onaylı olmalıdır.

Yasak olmayan değişiklikler ise otomobilinizin paspaslarının rengi, koltuk kılıfları vs gibi basit şeyler onaya gerek duymaz.

Yasak olup bile bile yaptığınız değişikler sonucu olarak kanun maddeleri belirlenmiştir. Otomobil trafikten yasaklanarak otoparka çekilir ve ilgili para cezaları uygulanır. Trafikten yasaklanan bu otomobiller uygun şartları sağlandıktan sonra TUVTURK’e gider ve onay aldıktan sonra yollara geri döner.

Gelelim kameraların Ankara’da çektiği görüntülere.

BMW E36 cabrio marka bir otomobil trafik kontrolünde durdurulmuş. Memur beylerden biri eğilip egzoza bakıp bir şeyler söylüyor ve sonrasında darp başlıyor.

Sürücüsü olduğu tahmin edilen kişi dört polisin ikisi tarafından darp edilirken diğer iki polis ise darp eden polisleri izliyorlar.

Araç sahibi olay yerinde darp edilmesi üzerine koşarak uzaklaşıyor ve video burada sonlanıyor.

Acaba araç sahibi olduğunu düşündüğümüz kişi aracının modifiyeli olması suçundan dolayı mı coplanıyor? yoksa başka bir suç yüzünden mi trafik polisleri tarafından darp ediliyor ve olay yerinden kaçıyor?

Bu yaşananlar sizin başınıza gelse ne yaparsınız?

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.