Mitsuoka: Toyota RAV4’e retro dokunuş

Mitsuoka: Yeni otomobillere retro tasarımlar

Günümüzde otomobil tasarımları birbirlerine çok benzer hale geldiler. Eğer supersport bir otomobil kullanmıyorsanız bir çok marka uzaktan birbirinin kopyası gibi görünüyor diye düşünüyorsanız bu haber ilginizi çekebilir.

A7+Mondeo+Civic=SONATA
A7+Mondeo+Civic=SONATA

Otomobil tasarım dünyası artık 1950 veya 60’larda ki gibi özgün ve karakteristik değil. Aynı otomobilin face lift adı verilen far, panjur veya tamponlarında yapılan küçük değişimlerle yıllarca satışı yapılıyor.

CAMARO
1969 Chevrolet Camaro SS
Mitsuoka

Bu duruma alternatif olarak eski tasarımları özleyenlere yada meraklılarına üretim yapan bir marka var. Japonya’da yer alan Mitsuoka markası yeni otomobillerin tasarımlarını retro tarzı ile değiştirerek farklılık arayanlara satış yapıyorlar.

Mitsuoka_toyota_rav4 (4)

2008 yılından bu yana üretici marka olarak kayıtlara geçen Mitsuoka’nın değişim listesinde bir çok otomobil yer alıyor. Son projeleri ise Toyota RAV4 olan Japon markasının geçmişinde Mazda MX5, Nissan Micra, Honda NSX, Honda Accord, Toyota Corolla gibi bir çok modelleri kapsıyor.

Mitsuoka_toyota_rav4 (4)

Retro RAV4

Mitsuoka son olarak Toyota’nın RAV4 modelini yeniden tasarlamış. 1990’lı yılların Amerikan  Chevrolet Tahoe, Blazer veya Ford Bronco modellerini hatırlatan bir tasarım ortaya çıkarmışlar.

Krom panjur, tampon ve kare farlar ile yeni ama eski bir ifadeye sahip olan RAV4’ün arka bagaj kapağı yeniden tasarlanmış. Dikey olarak konumlandırılan arka stop aydınlatmaları, bagajdaki krom çıta ve yine krom tampon ile yeni RAV4 tamamlanmış ve adı Buddy olmuş.

Mitsuoka_toyota_rav4 (4)

Yeniden tasarım masasına alınan otomobillerin sadece dışı değil içi de kişiselleştirilip bir üst segment hissiyatı vermesi için yenileniyor.

Mitsuoka_toyota_rav4 (4)

Fiyatı şaşırtıcı

RAV4 satış fiyatı Japonya’da 20 bin dolar iken Mitsuoka tasarımı 45 bin dolara satışa çıkacak. Donanım seviyesine göre 56 bin dolara kadar yükselecek olan retro RAV4 200 adet sınırlı sayıda üretilecek.

Mitsuoka_toyota_rav4 (4)

Mitsuoka markasının diğer modellerinden bazılarını listeledik
Mitsuoka Orochi-Honda NSX
Mitsuoka Orochi-Honda NSX

 

mitsuoka-nouera-honda-accord
Mitsuoka Nouera – honda-accord

 

Mitsuoka RockStar-Mazda MX5
Mitsuoka RockStar-Mazda MX5

 

mitsuoka_viewt_nissan_micra
Mitsuoka Viewt-Nissan Micra

 

Mitsouka Axio - Toyota Corolla
Mitsouka Axio – Toyota Corolla

 

Mitsuoka Galue - Crysler 300 C
Mitsuoka Galue – Crysler 300 C

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir