Mercedes’in turbo sorununa dikkat

Mercedes’in pahalı turbo sorununa dikkat

Avrupa’da ilk kez turbo dizel motorlu otomobiller Fransızlar tarafından satışa sunulmuştur.  Bu alandaki başarılı motorları ile Fransız makinaları ülkemizde vazgeçilmez bir durumdadırlar. 

Avrupa’nın ilk turbo dizel otomobili hangisidir diye merak edenler için linki buraya bıraktık

Renault markasının meşhur dCi motorunun dayanılmaz cazibesine kapılan Mercedes bu motoru kendi araçlarına adapte etti. Renault markasının Nissan ile ortaklığı sebebi ile bu 1.5 litre dizel motor Japon otomobil markasında da yer almaktadır.

Fransız dizeli ülkemizde ticari araçlarda ve bireysel kullanımda çok yüksek kilometrelerce sorunsuz olarak kullanılıyorlar. Bazı ticari taksilerin yarım milyon kilometre ”anahtar değmeden” hikayeleri sanayilerde bir çoğumuz tarafından çay masasında sohbet konusu olmuştur.

Gelelim kronik bir sorundan dolayı Mercedes sahiplerinin dertli olduğu konuya.

sikayetvar.com, donanımhaber.com, Facebook ve daha bir çok yerde tüm Renault motorlu Mercedes kullananların en büyük ortak şikayeti konusu nedir.

Takipçilerimizden Kerem Bey’in sahibi olduğu ve bizimle paylaştığı dizel Mercedes’in  turbo problemini inceledik ve takip ettik. 13 bin km, 35 bin km, 80 bin km gibi çok sayılamayacak kilometrelerdeki Renault motorlu dizel Mercedeslerin büyük bir bölümünde kullanıcıların şikayetlerinin aynı olduğunu öğrendik .

Alman devi bu sorun ile marka imajına zarar veriyor mu?

Takipçimizin 2015 model Mercedes C200 aracının sorunun turbo problemi olduğu yetkili servis ve özel servisler tarafından kesinlik kazanmış.  Garanti kapsamında olan araçların turboları yetkili servisler tarafından değiştirilmiş ve değiştirilmeye devam ediyormuş.

Aracınızın garantisi bitti ise karşılaşacağınız onarım maliyetleri ne kadar olacak?

Turbonun bozulması ile 1500 lira ile 30 bin lira arasında bir masraf sizi bekliyor. Bu fiyat aralıklarını nasıl yazabiliyorsunuz diye soran olursa şu şekilde açıklayalım.

Kerem beyin aracının turbo sorunu baş gösterince ilk olarak turbo tamiri yöntemini araştırmış. Sanayi ustalarımız turbonun revizyonu için 1500 liradan başlayan fiyatlar vermişler. Eğer turboyu sıfır almak isterseniz ise 10 bin lira civarında fiyatlar karşınıza çıkıyor.

30 bin lira masrafı merak edenlere ….

Aracınızın kronik sorunu olan turbo problemi nasıl oluyor da 30 bin lira ve belki de daha da fazla olan maliyetler oluşturabiliyor ?

Turbonun bozulması ve turbonun iç yapısında hareketli olan turbo pervanesinin dağılması veya parçalanması ile kopan bu parçalar turbo hattı üzerinden motorunuzun içine ulaşabilir. Bu durum yaşanır ise metal parçalar motor bloğunuzun içinde çok büyük hasarlar yaratıp motorunuzun tamamen hurdaya çıkması söz konusu olabilir. İlk olarak yeni motor bloku ve içindeki pistonlar, piston kolları, krank, yataklar, contalar, yağ pompası ve geri kalan herşeyi sıfır olarak satın almak ve sonra ustanıza toplatmak zorunda kalacaksınız.

Tamir edilerek sıfırlanan motor 30 bin liraya ulaşabilirken, komple alınabilecek sandık motor ise çok daha fazla bedeller ödemenize sebep olacaktır.

Fransızların Renault, Dacia ve Nissan üzerinde sorunsuz olarak çalışan dCi motorlara ne oluyor da Mercedeslere takılınca bu çok ciddi sorunlar ortaya çıkıyor ?

Kerem bey Mercedes C200 aracının turbo sorunu yaşadığı zaman Renault, Dacia ve Nissan markalarındaki turbolar ile aynı olup olmadığını araştırmış. Sonuç ise bu üç markanın kullandığı turbolar ile Mercedes’in kullandığı turbo aynı değilmiş ve diğer markaların turbo fiyatlarını öğrenip daha ucuz turbo satın alma şansı ortadan kalkmış.

Turbo sorunu nasıl anlaşılır?

Aracınızın turbosu ilk olarak bir ıslık sesine benzer bir ses çıkartmaya başlar. Bu sesi fark ettiğinizde turbonun kesinlikle değişim yada tamir edilmesi gerekmektedir. Bu sesi fark etmez veya biraz daha idare etsin diyerek aracınızı kullanmaya devam ederseniz turbo tamamen çalışmaz hale gelir ve en kötü senaryo ile karşılaşabilirsiniz.

Örnek olarak anlattığımız Kerem beyin C200 aracı da yolda kalarak sanayinin yolunu tutmuş. Neyse ki motor hasar görmemiş ve sadece turbo değişimi ile oto sanayi sitesindeki ustaların çıkardığı maliyet 7500 lira olmuş.

Ulaşabildiğimiz bilgiler çerçevesinde Mercedes bu turbo sorunu ile ilgili ülkemizde bir geri çağırma yapmamış. Alman otomotiv devinin kullandığı Fransız motor sorunsuz lakin kullanılan turbolar ise ne yazık ki kronik olarak sorunlularmış.

Mercedes markasının sıfır yada ikinci el otomobillerini satın almayı düşünen kişilerin bu ciddi sorunu bilmeleri ve buna göre tercihlerini değerlendirmelerinde fayda olduğu su götürmez bir gerçek.

Bu sorunlu turbolar hangi yıllar arasında ve hangi modellerde kullanıldığı konusunda ne yazık ki detaylı bir liste yok. Lakin işin erbabı Mercedes ustalarımız konuya hakim oldukları için Mercedes almadan önce uzmanlarına danışmakta fayda var.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.