Mercedes’in pahalı kronik sorununa dikkat

Mercedes’e Renault motoru uymadı mı?


Dünyanın ilk dizel otomobilini yapan Fransızlar bu alandaki başarılı motorları ile ülkemizde vazgeçilmez bir durumdalar.
Renault markasının meşhur dCi motorunun dayanılmaz cazibesine kapılan Mercedes bu motoru kendi araçlarına adapte etti. Renault markasının Nissan ile ortaklığından kaynaklanan bu 1.5 litre dizel motor Japon otomobil markasında da yer almaktadır.
Fransız dizeli ülkemizde ticari araçlarda ve bireysel kullanımda çok yüksek kilometrelerce sorunsuz olarak kullanılıyorlar. Bazı ticari taksilerin yarım milyon kilometre ”anahtar değmeden” hikayeleri sanayilerde bir çoğumuz tarafından çay masasında sohbet konusu olmuştur.
Gelelim kronik bir sorundan dolayı Mercedes sahiplerinin dertli olduğu konuya.
sikayetvar.com, donanımhaber.com, Facebook ve daha bir çok yerde tüm Renault motorlu Mercedes kullananların en büyük ortak şikayeti konusu nedir.
Yakın bir arkadaşımın sahibi olduğu ve tüm sürecine şahit olduğum turbo problemi birçok Fransız motorlu Mercedes kullanıcısının sorunuymuş. 13 bin km, 35 bin km, 80 bin km gibi çok sayılamayacak kilometrelerdeki Mercedeslerin büyük bir bölümünde kullanıcıların şikayetleri olduğunu öğrendim.

Alman devi bu sorun ile marka imajına zarar veriyor mu?

Arkadaşımın 2015 model C200 aracının yetkili serviste teşhis konulmasının ardından kesinlik kazanan bu sorun “turbo” sorunu imiş. Araştırmalarım sonucu bir çok Mercedes kullanıcısı aynı sorun ile mücadele etmiş. Garanti kapsamında olan araçların turboları yetkili servisler tarafından değiştirilmiş ve değiştirilmeye devam ediyormuş.

Aracınızın garantisi bitti ise karşılaşacağınız onarım maliyetleri ne kadar olacak?

Turbonun bozulması ile 1500 lira ile 30 bin lira arasında bir masraf sizi bekliyor. Bu fiyat aralıklarını nasıl yazabiliyorsun diye soran olursa şu şekilde açıklayayım.
Arkadaşımın aracının turbo sorunu baş gösterince ilk olarak turbo tamiri yöntemini araştırdık. Sanayi ustalarımız turbonun revizyonu için yaklaşık 1500 lira fiyat çıkardılar. Eğer turboyu sıfır almak isterseniz ise 10 bin lira civarında fiyatlar karşınıza çıkıyor.

30 bin lira masrafı merak edenlere ….

Aracınızın kronik sorunu olan turbo problemi nasıl oluyor da 30 bin lira ve belki de daha da fazla olan maliyetler oluşturabiliyor ?
Turbonun bozulması ve turbonun iç yapısında hareketli olan turbo pervanesinin dağılması veya parçalanması ile kopan bu parçalar turbo hattı üzerinden motorunuzun içine ulaşabilir. Bu durum yaşanır ise metal parçalar motor bloğunuzun içinde çok büyük hasarlar yaratıp motorunuzun tamamen hurdaya çıkması söz konusu olabilir. İlk olarak yeni motor bloku ve içindeki pistonlar, piston kolları, krank, yataklar, contalar, yağ pompasıi ve geri kalan herşeyi sıfır olarak satın almak ve sonra ustanıza toplatmak zorunda kalacaksınız.
Tamir edilerek sıfırlanan motor 30 bin liraya ulaşabilirken, komple alınabilecek sandık motor ise çok daha fazla bedeller ödemenize sebep olacaktır.
Fransızların Renault, Dacia ve Nissan üzerinde sorunsuz olarak çalışan dCi motorlara ne oluyor da Mercedeslere takılınca bu çok ciddi sorunlar ortaya çıkıyor ?
Arkadaşımın Mercedes C200 aracının turbo sorunu yaşadığı zaman Renault, Dacia ve Nissan markalarındaki turbolar ile aynı olup olmadığını araştırdım. Sonuç ise bu üç markanın kullandığı turbolar ile Mercedes’in kullandığı turbo aynı değilmiş ve diğer markaların turbo fiyatlarını öğrenip daha ucuz turbo satın alma şansımız ortadan kalmıştı.

Turbo sorunu nasıl anlaşılır?

Aracınızın turbosu ilk olarak bir ıslık sesine benzer bir ses çıkartmaya başlar. Bu sesi farkettiğinizde turbonun kesinlikle değişim yada tamir edilmesi gerekmektedir. Bu sesi farketmez veya biraz daha idare etsin diyerek aracınızı kullanmaya devam ederseniz turbo tamamen çalışmaz halegelir ve en kötü senaryo ile karşılaşabilirsiniz.
Örnek olarak anlattığım arkadaşımın C200 aracı da yolda kalarak sanayinin yolunu tuttu. Neyse ki motor hasar görmemiş ve sadece turbo değişimi ile oto sanayi sitesindeki ustamızın çıkardığı maliyet 7500 lira oldu.
Ulaşabildiğim bilgiler çerçevesinde Mercedes bu turbo sorunu ile ilgili ülkemizde bir geri çağırma yapmamış. Alman otomotiv devinin kullandığı Fransız motor sorunsuz lakin kullanılan turbolar ise ne yazık ki kronik olarak sorunlularmış.
Mercedes markasının sıfır yada ikinci el otomobillerini satın almayı düşünen kişilerin bu ciddi sorunu bilmeleri ve buna göre tercihlerini değerlendirmelerinde fayda olduğu su götürmez bir gerçek.
Bu sorunlu turbolar hangi yıllar arasında ve hangi modellerde kullanıldığı konusunda ne yazık ki detaylı bir liste yok. Lakin işin erbabı Mercedes ustalarımız konuya hakim oldukları için Mercedes almadan önce uzmanlarına danışmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir