Mercedes’in kişiye özel otomobili

1956 yılında kişiye özel olarak yapılan 3 adet özel üretim Mercedes var. Bu yazımızda bu özel otomobilin nasıl ortaya çıktığı ve daha fazlasını sizlerle paylaşacağız.

Bir çok kişinin bildiği bir sigara markası olan British American Tobacco’nun kurucusu olan ve döneminin 10. en zengin iş insanı olarak kayıtlara geçen Thomas Fortune Ryan’ın torunu ile başlayan bir hikayedir.

Thomas Fortune Ryan’ın torunu olan Caroline Ryan Foulke milyon dolarlar içine doğmuş ve bütün hayatı boyunca bu zenginliği sonuna kadar lükse harcayarak yaşamış.

Bayan Foulke 1956 yılının ilkbahar aylarında Amerika Florida – Palm Beach’te ki yazlığına giderken çok miktardaki bavulları için vagon bir otomobile ihtiyacı olduğunu fark etmiş. Evinin yakınlarındaki Mercedes bayisine giderek vagon bir otomobil almak istediğini söylemiş. Mercedes çalışanları vagon bir otomobil modelleri olmadığını söylemelerine rağmen Caroline Ryan Foulke ısrarcı olarak kendisine vagon Mercedes yapmalarını istemiş…

Milyonerliğin vermiş olduğu rahatlıkla Mercedes bayisine giderek olmayan bir otomobil yaptırmak…

Bayan Foulke’nin gittiği Mercedes bayisinin sahibi ve arkadaşı olan Max Hoffman seri üretimde böyle bir model olmadığı için alternatif bir çözüm aramış ve bulmuş. Almanya’da bulunan Binz GmbH & Co adındaki bir şirket Mercedes 300 Adenauer modellerini Alman devleti için cenaze aracı ve ambulansa dönüştürmekteymiş. Binz GmbH & Co ile iletişime geçen Hoffman Caroline Ryan Foulke’nin talebini iletmiş.

Binz markası standart otomobilleri vagon araçları dönüştürme tecrübesini sahip ama bu sefer bir milyoner için en lüksünü yapmak için işe başlamışlar.

1956 model Mercedes Adenauer 300C modelini lüks bir vagon hale getirmek için başlayan çalışma  1 yıl sonra sonuçlanmış.

Yüksek kalite kırmızı deri ve özel ahşap trimlerle zenginleştirilen otomobil iki parçalı bagaj kapağı, klima, radyo, krom cam çerçeveleri gibi özel dokunuşlar ile donatılmış.

Bu limuzin detayları ve C sütunundan sonra sahip olduğu yan camlar ile ambulans veya cenaze arabasından ayrılır hale gelmiş.

Orjinal rengi güvercin grisi olup, siyah jantları üzerinde Amerikan tarzı krom kapakları mevcutmuş. Caroline Ryan Foulke tarafından ne zaman satıldığına dair kesin bir tarih olmamakla birlikte otomobile sahip olan kişi 1990’lı yılların sonunda otomobili küçük bir restorasyondan geçirmiş. Durumu oldukça iyi olan otomobilin mekanik parçaları yenilenmiş ve orjinal renginin yerine gece mavisi tonlarında bir renge boyanmış.

1957 yılında Binz şirketi tarafından tasarlanarak inşa edilen bu vagon 20 yıl boyunca Mercedes markasının kendi tasarımlarına da referans olmuştur.

1963 Mercedes-Benz 190b

Günümüzde Pable Beach gibi yüksek kaliteli klasik otomobil gösterilerinde sergilenmekte olan bu özel Mercedes ile ilgili yazıyı sonuna kadar okuduysanız asıl ilginç ve gizemli bölüme geldiniz demektir.

Kendine özel mücevherler tasarlatan ve bununla ilgili kitapları olan bir milyoner torununun şımarıklığı üzerine yaptırdığı bu otomobilin üzerinde çok önemli bir etiket var.

Binz markası bu otomobili Almanya’da inşa edip Amerikaya gönderdiğinde 3 numaralı otomobil olduğunu belirten bu seri numarasını vermiş.

eee ne var ki bunda…

Carl Benz’in inşa ettiği ve patentini aldığı dünyanın ilk otomobilinin tasarım çizimleri ve patent numarası hala Alman arşivlerinde çiziksiz olarak bulunmaktadır. Tarihler 1956 yılında sadece 3 adet üretildiği bilinen bu özel otomobillerin 1 ve 2 numaralı olanlarına dair hiç bir kayıt bulunamıyor. Otomobili inşa eden Binz markası günümüzde halen özel araçlar üretmeye devam ederken arşiv kayıtlarında gizemli otomobiller ile ilgili hiç bir bilgi bulunmuyormuş.

Akıllara üretilen otomobillerin prototip olabileceği ve testlerde kullanılıp hurdaya ayrılmış olacağı geliyor. Başka bir ihtimal ise üretilen 2 otomobilin evraklandırılmadığı ve bu şekilde dünyada gizli garajlarda saklanan binlerce tozlu koleksiyonların birinde olabileceği durumu da söz konusu.

Binz GmbH & Co tarafından üretilen bu özel Mercedes’i sizlerle paylaştık.

Bizi takip etmeyin, çünkü hiç bir ticari kaygımız yoktur 🙂

 

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir