Mega Track: Dünyanın ilk supersport SUV’u

Mega Track dünyanın ilk supersport SUV’u diyebileceğimiz bir örneği olmayan bir araç.

Günümüzde Fransa da üretim yapmaya devam eden Aixam markasının deneysel ve eşi benzeri olmayan bir modelidir. Aixam günümüzde micro car sınıfında seri üretim yapmaya devam eden bir üreticidir. 500 cc dizel motorlu veya elektrikli micro otomobil ve kamyonetleri ile şehir içi kullanımında pratik bir marka olarak Fransa’da bilinmektedir.

aixam

Küçük otomobiller üreten bu marka 1990’lı yıllarda başta motor sporları olmak üzere bir kaç konsept otomobil üretmişler. MEGA markası adı ile buz üzerindeki yarışlar için elektrikli, Dakar rallisi için çöllerde yarışacak otomobiller üretmişler.

Cadde için supersport otomobillerde üretmiş olan Mega markası bu otomobiller ile Le Mans yarışı gibi zorlu sınavlara girmiş. 24 saat süren Le Mans yarışlarında başarı sağlayamamış olsa da otomobillerin tasarımları beğeni toplamış.

İlk supersport SUV kavramı

Lamborghini Urus ve Bentley Bentayga örnekleri verilebilecek bu supersport markalarının SUV modellerinin ilk fikir örneği denilebilir.

Mega markasının tasarımcıları hem supersport bir  hemde SUV olarak kullanılabilecek hızlı bir otomobil yapmak istemişler. Mercedes’ten alınan 394 beygir ve V12 motor için 4 çeker sistemi geliştiren mühendisler ortaya bu ilginç tasarımı çıkarmışlar.

Üstü supersport altı SUV mekaniklerine sahip bu otomobil 1992 ile 1995 yılları arasında sadece 5 adet üretilmiş. Çok yüksek maliyete sahip bu otomobilin (1992 yılında 300 bin dolar) satış başarısına ulaşamayacağı henüz tasarım masasında belli olmasına rağmen yine de 5 adet üretilmiş ve otomotiv tarihinin tozlu sayfalarına karışmış.

mega track

O dönemin Ferrari modeli olan F40’ın yanındaki bu fotoğrafı Mega Track adındaki bu tuhaf arabanın devasa ölçüleri hakkında bir fikir verebilir.

Üretildiği dönemde bu otomobil için özel üretilen 20″ lastikleri, havalı suspansiyonu, 2300 kg ağırlığı ve bütün bunlara rağmen 0-100 km hızlanmasına sahip bu otomobilin başarısız olacağı baştan belli gibiymiş.

Bütün bu tuhaflıklara rağmen supersport bir otomobili ile off road yapabilen ilk otomobil olarak kayıtlara geçmiştir.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.