Markasını bilemediğimiz araçlar serisi

1998 yılında üretimine başlanan bu asimetrik tasarımlı otomobilin markası nedir ?


2019 yılına kadar üretilmiş olan bu ilginç otomobil ne yazık ki 2020 yılında üretilmeyecek.


Ülkemize hiç ithal edilmeyen bu otomobil bir dünya devi markanın modelidir. Akıllara Çin markası olup sadece Çin’de satıldığı zannedilmesin. Dünya çapında satışa sunulan bir otomobildir.
3 nesil üretilen bu ilginç otomobili Lüksemburg’ta bir polis binasının önünde görme şansı bulmuş ve üzerinde marka logosu olmadığı için şaşkınlıkla incelerken Lüksemburg polis memurları da beni tuhaf gözlerle izliyorlardı 🙂Araştırmak biraz zor olsa da bu ilginç tasarımı bulabildim. Fotoğrafları tarafımca çekilen aracın Markası Nissan ve modeli ise Cube imiş.1998 yılında Nissan Renault evliliği ile Micra ve Modus’ün Japon akrabası olarak ilk önce Japonya’da satışa sunulmuştur. B segmenti bu küçük ve ilginç tasarım Nissanın 1.3 motoru ile önden çekiş ve 4 çeker seçeneğinede sahipmiş.2002 ile 2008 yılları arasında ikinci nesli ile Japonya başta olmak üzere Avrupa ve Amerika’da da satılmıştır. Nissanın Renault ortak kullanımda olan 1.4 ve 1.5 motoru kullanılmış olan bu 2. nesil B segmentinden MPV formuna geçiş sağlamıştır.
2009 ile 2019 yılları arasında 3. nesli ile 1.5 – 1.6 ve 1.8 benzinli motorlarının yanına Fransızların dCi dizel motoruda eklenmiştir. Nissan Note ve Nissan Juke ile olan ortak alt yapısı mevcutmuş.Amerika FMVSS adı verilen güvenlik kurumu 2010 yılında Nissan Cube içn bir geri çağırma yapmıştır. Arkadan çarpıldığında Cube yakıt sızıntısı yaşaması sebebi ile bu geri çağırma gerçekleşmiştir.


2019 yılı itibari ile Cube üretimden kaldırılmış ve ülkemiz yollarında görme şansımız hiç olamamıştır.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir