Mağaradaki 100 otomobilin gizemi

Mağaradaki 100 otomobilin gizemi

İsveç ormanlarında bulunan 400 otomobil, terkedilen BMW bayisi içindeki sıfır otomobiller ve kapının önünde çürümeye bırakılmış Toyota Supra GT500 gibi otomobillerin gizemli hikayelerini sizlere aktarmıştık.

İsveç ormanlarında 400 otomobil
İsveç ormanlarında 400 otomobil,

 

Terk edilen BMW bayii
Terk edilen BMW bayi
Toyota Supra GT500
Toyota Supra GT500
Kayıp ruhlar mağarası

Bu sefer paylaşacağımız yazı o kadar ilginç ve imkansız ki bizler yazarken dahi gerçekliğine inanamadık.  İngiltere’de sular altında kalmış, kullanılmayan bir madenin dibinde çeşitli yıllardan kalma 100 küsur aracın görüntüsü akıllara durgunluk veriyor. Adına “Kayıp Ruhlar Mağarası” denilen eski bir madende bir grup şehir kaşifinin yaptığı keşif ile ortaya çıktı.

Bir zamanlar verimli bir arduvaz (kayrak taşı) madeninin parçası olan devasa yeraltı alanı, İngiltere’nin Ceredigion bölgesinde bir dağın altında yer alıyor.Otomobillerin modellerinden de anlaşılabileceği üzere bu yeraltı hurdalığı 1960 yılında madencilik faaliyetlerinin sona ermesinden sonra oluşmuş.

Tavandaki küçük bir boşluktan sızan ışık bu açıklanamayan mezarlığa ışık tutuyor. Maden giren kaşiflerin yürümesi zor dik yamaçlar ve dar koridorlardan bu alana ulaşmış olmaları otomobilleri bu alandan taşınması ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Çok uzun yıllardır burada bekleyen otomobiller korozyadan dağılmış ve tanınmaz durumda üst üste istiflenmiş halde duruyorlar. Bu karmaşanın içinde tanınabilen modellerden bir tanesi 1960’lı yılların sonunda üretilmiş olan Ford Cortina olduğu anlaşılıyor.

ilk hyundai ford cortina
Ford Cortina

Bu gizemli otomobil yığınını bulan kaşifler karşılaştıkları bu manzara karşısında şunları kaleme almışlar

“Ana mağaranın üzerindeki küçük bir açıklık, devasa alana tek bir ışık huzmesi gönderiyor. Aşağıda, güneş ışığının bir parçasıyla aydınlanmış, karanlığın içinden devasa bir motorlu araç yığını görünüyor. Mağara, bir süredir yerel meclis tarafından çöplük olarak kullanılıyordu. Eski arabalar, buzdolapları, eski TV’ler ve diğer ev eşyaları, küçük girişten aşağıya doğru yığılmış, sudan yükselmiş ve inanılmaz bir yansıma yaratmıştır.
Giriş, bugüne kadarki en eğlencelilerden biriydi…. Su basmış geçitten geçtikten sonra, rota 100 fit aşağıya inen bir mağaraya açıldı. Parçalanan kaya yüzeyinden aşağı doğru indik, ilginç bir serbest tırmanış, ardından ana mağaraya giden başka bir geçitten sürünerek geçtik. Arabaların kulesi büyük bir gölün karşısında bizi karşıladı, berrak su meşalemizin ışığında parlıyordu”

Otomobillerin buraya bu şekilde nasıl geldiğine dair somut bir kanıt bulunmuyor. Madenin girişinin uygun olmaması ve her hangi bir sel felaketi ile bu otomobillerin buraya gelemeyeceğini kanıtlıyor. Uzun yıllar önce mağaranın üst tarafında bir açıklık vardı ve acaba bu otomobiller buradan mı atıldı bilinmiyor.

Bu açıklanamaz durumu hayal gücümüzün sınırlarını zorlayarak acaba “Transformers mezarlığı mı? diye esprili bir bakış açısı ile sonlandırıyoruz 🙂

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.