L’Oeuf: Elektrikli yumurta

L’Oeuf: Elektrikli yumurta nedir yahu diye merak edenlerdenseniz tarihin tozlu sayfalarına kısa bir yolculuk yapacaksınız demektir.

Yeraltı kaynaklarımızı son 100 yıldır hunharca kullanmaktayız. Doğa artık kendini tamir edemez hasarlar alıyor ve bu durum biz dünya canlıları için gittikçe tehlikeli olmaya devam ediyor.

İçten yanmalı motorlara geçişimizin üzerinden çok fazla zaman geçmedi ama dünya tarihinde akaryakıta bağlı bir çok büyük buhranlar yaşandı. Örnek olarak 1970’li yılların başında Amerika başta olmak üzere bütün dünyada yaşanan büyük petrol krizi sonucu otomotiv mühendisliği şekil değiştirmiş kocaman kaslı V8 Amerikan arabaları küçük 4 silindirli kedi yavrularına dönüşmüş.

FORD MUSTANG

İkinci dünya savaşında Nazi Almanyasının Fransayı işgal etmesi üzerine petrol bulamayan Fransızlar zor zamanlar yaşamışlar ve elektrikli yumurta da bu dönemde ortaya çıkmış bir otomobil olmuştur.

nazi_ almanya_hitler

Paul Arzens ve L’Oeuf

Fransız sanatçı Paul Arzens yetenekli bir ressamdır. Yaptığı resimlerin satılmasını ve ticari bir obje olmasını sevmeyen bu sanatçı çok başka bir alana yönelmiş. Tren lokomotifleri ve endüstriyel tasarımları ile dünya çapında ün kazanmış

Peugeot için 6 ileri otomatik şanzıman ve 1938 yılında Balina adını verdiği bir otomobil yapmış. Balina adındaki bu tasarım Buick şasisi üzerine inşa edilmiş ve çok büyük ölçülere sahip bir tasarım olmuş.

İkinci dünya savaşı başlayınca at arabaları ile dağıtılan benzin artık bulunmaz olmuş ve Paul Arzens elektrikli yumurta anlamına gelen L’Oeuf tasarımını yapmış.

Paul-Arzen-L’Oeuf-Elektrikli-yumurta

Tüp şasi üzerine cilalanmış alüminyum ve o dönem için şekil verilmesi zor olan pleksi ile oldukça radikal görünen bu otomobil tamamen elektrikli olarak inşa edilmiş. Elektrik motoru ve bataryaları ile toplam ağırlığı 800 kilogram olan bu otomobil yumurtaya benzediği için elektrikli yumurta olarak adı ile biliniyor.

Pilleri sayesinde 70 kilometre sabit hızla kullanıldığında 100 km menzile ulaşabilen aracın maksimum hızı ise 100 km olarak kayıtlara geçmiş.

L'Oeuf: Elektrikli yumurta

Paul Arzens tarafından 1942 yılında inşa edilen bu konsept otomobil seri üretime hiç geçmemiş olsa da tasarımcısı tarafından uzun yıllar boyu kullanıldığı söyleniyor.

L'Oeuf elektrikli yumurta

İkinci dünya savaşı bittikten sonra L’Oeuf adındaki bu otomobile tasarımcısı tek silindirli 125 cc ve 5 beygir gücünde Peugeot motoru takmış.

L'Oeuf elektrikli yumurta

3 yıl ortadan kayboldu ve bulundu

Paul Arzens 1990 yılında 87 yaşında hayatını kaybetmiş. Yazının başında da yazdığımız gibi tasarımlarını ve eserlerini satmayı sevmeyen Arzens konsept otomobillerini kendi mülkiyetinde saklamış.

L'Oeuf elektrikli yumurta

İlginç olan ortadan kaybolma hikayesi ise L’Oeuf 1990 ile 1993 yılları arasında kayıplara karışmış. Nereye gitti, kim aldı ve sonra nasıl ortaya çıktığı halen daha bilinmiyor

L'Oeuf: Elektrikli yumurta

Bu küçük elektrikli yumurta yapılan restorasyondan sonra Fransa’da bulunan Cité de l’Automobile isimli müzede sergilenmekte.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir