Lastik seçimi ve ön düzen ayarının önemi

Lastik seçimi ve ön düzen ayarının önemi

Bilindiği gibi üzerinde yaşadığımız cennet vatanımız çok çeşitli ilkim, yol ve coğrafi özelliklere sahip. Ailecek çıkılacak bir bayram tatilinde veya memleket ziyaretlerinde değişen hava, rakım, ilkim ve coğrafi koşullar karşısında sevdiklerimizle birlikte güvenle seyahat edebilmek için her zaman bakım ve kontroller konusunu işliyoruz.

Bu yazımızda gerek şehir içi gerekse uzun seyahatlerde lastik seçimleri ve ön düzen ayarları konusunu işlemeyi düşündük.

Lastik seçimlerinde çoğu zaman maliyet durumu göz önünde bulundurulduğu için öncelikli olarak yıpranan lastikleri değiştirmek önceliğimiz oluyor. Hatta çok tehlikeli olduğunu bile bile bazen az kullanıldığı düşünülen veya fiziki olarak iyi göründüğünü düşündüğümüz ve piyasada ”çıkma lastik” olarak tabir edilen kullanılmış lastiklerin dahi alınabildiğini duymuş görmüşüzdür.

Otomobil lastikleri başlıca, markanın, modelin ve aracın kabiliyet durumu gibi özellikleri göz önünde bulundurularak üretilir. Her otomobil modeli için önemli mühendislik çalışmaları sonucu uygun çap ve ebatta lastikler üretilip testlere tabi tutulur.

Ancak kullanıcı maliyet anlamında düşük bütçelerle ihtiyacını karşılamaya karar verdiğinde önemli riskleri de beraberinde satın almış oluyor.

Çeker tekerlerde ki yıpranmış lastiklerin yerine yenisi takıldığında aracınızın yol tutuş, viraj ve fren dinamikleri değişecektir. Hele de desenleri farklı yüzeye sahip lastiklerin kullanılması daha da büyük risk.

Acil durumlarda yapılacak manevra ve ani frenlemelerde aracın her bir lastiği farklı dirençlerle yere tutunmaya çalışacağından savrulmalar, viraj dışına açılmalar, sağa sola çekmeler ve kontrolsüz bir duruş ortaya çıkacaktır.

Bütün bunların üzerine bir de ön düzen ayarlarınız bozuk ise yaşanacak tehlikelere kaza demek çok akılcı değil.

Birbirine paralel iki lastikten birinin açısı diğerinden farklı ise veya balans ayarlarınız bozuk ise yine bahsi geçen durumlarda her türlü tehlikeye açık olduğunuzu unutmayın.

Her zaman, yaşadığınız iklim ve coğrafi koşulları göz önüne alarak lastik seçimlerinizi yapın veya profesyonel yardım alın. Gününde ve kilometresinde araç bakımlarınızı yaptırmak uzun yıllar sorunsuz seyahat etmenizi sağlayacaktır.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir