Land Rover Discovery değil Honda Crossroad

Land Rover Discovery değil Honda Crossroad

İngiliz ikonu Land Rover Discovery aslında Honda Crossroad mu? Gizem yaratmadan cevap verelim evet aslında her ikisi de aynı SUV olup en ufak civatasına kadar birbirinin aynısıdır.

Land Rover Discovery değil Honda Crossroad

İngilizlerin milli markası 1989 yılında Range Rover alt yapısı kullanılarak ortaya çıkan Discovery yeni bir model olmuştur . Bu yıllarda Avrupa ve Asya da rakibi olmayan bu arazi canavarı için Japonlar akıllıca bir girişimde bulunmuşlardır.

1993 yılında Discovery’nin üretim hakkını satın alan Japon Honda sadece logoyu değiştirerek beş yıl boyunca Discovery modelini Honda Crossroad adı ile üretmiştir.

1993 ile 1998 yılları arasında Japonya da üretildiği beş yıl boyunca 4754 adet Honda Crossroad üretilmiştir. Sadece JDM olararak adlandırılan (Japan Domestic Market) Japonya iç pazarı için üretilmiş bu model çok az miktarda Yeni Zelanda’ya ithal edilmiş.

Honda markasının tarihi boyunca ürettiği ilk ve son 8 silindirli motor olarak kayıtlara geçen bu İngiliz asıllı Japon model için sorunların önüne geçilememiştir. Kendi kendine açılan sürücü kapısı ve diğer başka üretim hataları yüzünden üretilmiş olan 4754 araç için geri çağırmalar yaşanmıştır.

Japonların İngilizlere bu üretim sorunlarını düzeltmeleri için yaptığı baskılar sırasında Land Rover’ın Alman BMW tarafından satın alınması ile Japon üretimi son bulmuştur.

SUV‘ların ortaya çıkmaya başladığı bu dönemlerde  Almanların Discovery’i satın alması ile SUV’suz kalan Hondacılar C-RV modelini yaparak bu başlattığı akıma devam etti ve başarılı oldular. Crossroad modeli de yeni ve tamamen Honda tarafından tasarlanarak ikinci nesli ile üretilmeye devam edildi.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.