Lancia Delta S4 Stradale yeniden mi doğuyor?

Lancia Delta S4 Stradale yeniden mi doğuyor?

Takvimler vatkalı ceketlerin moda olduğu 1980’li yıllara gösterdiği dönemlerdi. Ralli parkurlarında 500 beygir gücünde otomobillerin akıl almaz şekilde yarıştığı yıllardı ve sona erdi. Günümüzdeki bir çok supersport otomobilden daha iyi 0-100 hızlanma zamanlarına sahip bu otomobiller parkurlarda yasaklandılar. Yarışlarda yaşanan kazalar ve hayatlarına kaybeden izleyicilerin sayılarının artması üzerine bu vahşi otomobillerin kategorisi olan Grup B sonsuza dek ortadan kaldırılmıştı.

Bu dönemlerde ortaya çıkan bir çok ikon ralli otomobillerinden biri olan Lancia Delta S4 Stradale meraklıları tarafından Martini renkleri ile akıllarda yer etmiştir. Lancia markasının arkadan itişli Monte Carlo 037 modeli Audi’nin 4 çeker sistemine rakip olamamış ve Lancia Delta S4 Stradale dört çeker olarak inşa edilen bir otomobil olmuştur

.

Otomobillerin ralli parkurlarında yarışabilmesi için gerekli kurallardan en önemlisi bu yarış otomobilinin yol versiyonu olarak seri üretim olarak en az 200 adet inşa edilmesi imiş. 1985 yılında sınırlı sayıda üretilmiş olan Lancia Delta S4 Stradale satın almak isterseniz 1 milyon euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor.

1985 Lancia Delta S4 Stradale

Lancia Delta S4 Stradale yeniden mi doğuyor?

Bu İtalyan aygırının üretiminin üzerinden 35 sene geçmiş olmasına rağmen ralli tutkunları onu hala çok seviyor. Başta İtalyanlar olmak üzere dünyanın bir çok noktasındaki ralli severleri heyecanlandıracak bazı tasarım görselleri paylaşıldı. Günümüz otomotiv tasarım anlayışı ile yeniden şekillendirilmiş olsa da Lancia Delta S4 Stradale tasarımı alışılmış sıkıcı otomobillerden çok daha farklı görünüyor.

Sebastiano Ciarcià

Bu çarpıcı Lancia Delta S4 Stradale tasarımı yine İtalyan bir tasarımcı  Sebastiano Ciarcià tarafından yapılmış. Geçmişte Alfa Romeo ve FCA (Fiat Chrysler Automobiles) markalarında görev yapmış olan Ciarcià günümüzde Rimac markasında tasarımcı olarak çalışıyor.

Tasarımcı olan Sebastiano Ciarcià geçmişin ruhunu canlandıran tasarımı Lancia için mi yapmış diye merak ederek araştırdık. Acaba Lancia eski günlerindeki popülerliğini kazanmak için yeniden harekete mi geçiyor diye düşünürken geçeklere ulaştık.

Sebastiano Ciarcià Lancia Delta S4 Stradale tasarımının Lancia markası ile herhangi bir ilişkisinin olmadığını sadece bu otomobile olan ilgisi sonucunda ortaya çıkardığını öğrendik.

1986 yılından bu yana mezarında yatan ortadan motorlu, 4 çeker, turbo ve süper şarjlı 500 beygir gücündeki bu ralli efsanesi umarız Stellantis tarafından bir gün tekrar yollara döndürülür.

Sebastiano Ciarcià’nın eski ekole olan saygı duruşu niteliğindeki tasarımının fotoğrafları baktıkça ülkemizde çok daha iyisini yapabilecek tasarımcılarımızın olduğu aklımıza geliyor. Umarız bir gün TOGG için tamamı yerli olan bir tasarımı bu ülkenin tasarımcıları tarafından yapıldığını yada bu ülke için seçilmiş yabancı bir tasarımcının ülkemiz için yaptığı özgün çalışmalarını görebiliriz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir