Lamborghini Urus ile buz üstünde hız rekoru

Lamborghini Urus ile buz üstünde hız rekoru

İtalyan boğası olan Lamborghini günümüzde VAG grubunun bir parçası ve Alman mühendisliği ile başarılı satış grafiğine sahip. 640 beygir gücünde ve 300 km hıza ulaşabilen bu canavarın detaylarını merak edenler olursa daha önce yazdığımız Urus yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu sefer Lamborghini Urus ve onun direksiyonunda oturan çılgın bir adamın kırdığı rekor hız denemesi internet sayfalarına düştü. Bu hızlı SUV otomobilin rekor hız denemesinin en büyük farkı ise tamamen buz üzerinde yapılmış olması.

Donmuş Baykal gölünde rekor

Rekor denemesi için Lamborghini Urus’un direksiyonuna geçen ve bu alanda 18 farklı rekora imza atmış olan Andrey Leontiev isimli sürücü donmuş göl üzerinde limitleri zorlamış. Rusya’nın güney Sibirya bölgesinde bulunan Baykal gölünde yapılan bu deneme FIA yetkilileri tarafından denetlenmiş ve kayıt altına alınmış.

Daha önceki hız denemelerinden bir kaç tane örnek verelim. Özel olarak hazırlanmış 850 beygir gücünde Porsche  911 Turbo maksimum 254 kilometre hıza ulaşabilmiş.

700 beygir gücündeki Jeep Grand Cherokee Trackhawk ise maksimum 280 kilometre hıza imzasını atmış.

Yazımıza konu olan Lamborghini Urus 298 kilometre maksimum hıza ulaşarak bir rekora imza atmış. Urus’un bu rekor denemesinin elimizde sadece fotoğrafları mevcut olup henüz videosu youtube’ta yayımlanmadı.

Belirtmeden geçmeyelim

Buz üzerinde kırılmış bir çok rekor var. Örneğin 10 yıl önce Audi RS6 ile 331 km veya Bentley ile yine 10 yıl önce ulaşılmış olan 329 km hızlar mevcut. Fakat bu otomobiller özel modifikasyonlara sahip olup Lamborghini Urus ise lastikleri dışında tamamen standart bir otomobildir.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.