Kör eden farlar vizeden geçer mi ?

 

Led yada xenon far vizden geçer mi?

 

Özellikle gece sürüşlerimizde karşı şeritten gelen veya arkamızdan gelen bazı araçların farları gözünüzü alır ve tehlike yaratarak kazaya sebep olabilirler.

 

Birçok kişinin başına gelen bu rahatsızlık verici durum neden yaşanıyor?

 

Otomobil yada diğer motorlu taşıtların günümüzdeki far teknolojileri hızla gelişmeye devam ediyor. uygun sensörler ile gece karanlığını farkederek uzunları yakan, karşıdan gelen aracı farkedince ise kısa farları yakan akıllı sistemler kullanılmaktadırlar.

 

Gelelim dağı taşı aydınlatan bembeyaz yada masmavi kör eden aydınlatmalara.

 

Araçlar üretim bantlarından inerken donanım seviyelerine göre led yada xenon gibi teknolojilere uygun farlara ve teknolojilere sahiptirler. Günümüzde ise ülkemizdeki denetimsizliklerden dolayı sanayiden, parçacıdan yada internetten beyaz ampülü alan araçlarının her yerine takmaktalar.

 

FAR TEKNOLOJİSİ

 

Farlara, sis farlarına, plakalara, stoplara ve hatta araç içine dahi bu uygunsuz aydınlatma sitemleri takılmaktadır. Aracınızın far yada sis farlarının iç yapıları bu beyaz aydınlatan sistemlere uygun değilse sonradan takılan bu ampüller vb donanımlar doğru aydınlatmayı sağlayamazlar.

 

Yahu son model arabadaki en kaliteli ampülden aldım neden kör etsinki ???

 

Eder efendim kör’de eder, şaşı’da eder hatta deli bile edebilir….

 

Uygun far için ışın yönlendirici donanıma yada mercek sistemlerine sahip olmayan farlara beyazampül, led, xenon yada benzeri uygulamalar aydınlatılan bölgeye kontrolsüz olarak dağılır. Yukarıda yazdığım dağ taş örneği bu yüzden abartılı bir örnek değildir.

 

Sonradan yapılan kanunsuz ve yönetmeliğe aykırı olan bu aydınlatmalar vizeden geçemezler ama trafik denetleme noktalarından yağ gibi geçip gidiyorlar !!!

 

Vizeden neden geçemez bu farlar ? Vize yetkilisini nasıl kandırırız ?

 

Kandıramazsınız, Tüv Türk’e gittiğinizde aracınızın şase numarası sisteme girilir ve far aydınlatma sisteminden, jant ebatlarınıza kadar aracınızın fabrikadan çıktığı gün olması gereken donanımları yetkili personel tarafından görüntülenir. ;
 
Kişilerin daha zengin görünmek, egolarını tatmin etmek için yola çıktıkları bu yanlış aydınlatma yöntemlerinin dışında aracınıza zarar verebileceklerinide unutmamalıdırlar.

 

Kişilerin daha zengin görünmek, egolarını tatmin etmek için yola çıktıkları bu yanlış aydınlatma yöntemlerinin dışında aracınıza zarar verebileceklerinide unutmamalıdırlar.
Uygun olmayan bu farlar yada aydınlatmalar ile ağır kusur alır, vizeden geçemezsiniz.
Araçların far teknolojileri dair bir örnek verelim.
Araçların ön ve arka aks yada dingillerine bağlı olan açı sensörleri mevcuttur. Bu sensörler aracın bagajlarına yüklenen ağırlıklar sebebi ile yükselen burun kısımlarındaki farların zemine doğru eğilmesini, açılarını değiştirmesini sağlar. Bu teknoloji sayesinde karşıdan geleni kör etmemiş olurlar. Bu sayede karşıdan gelenleri yada önünüzde gidenlerin korneasını yakmamış olur.
Mühendislik çalışmaları ile yapılan bu sistemlere kişilerin Çin’den aldıkları beyaz ampül yada türevi aydınlatma sistemleri takılması kesinlikle uygunsuzluktur.

 

Kişilerin daha zengin görünmek, egolarını tatmin etmek için yola çıktıkları bu yanlış aydınlatma yöntemlerinin dışında aracınıza zarar verebileceklerinide unutmamalıdırlar.


Yangın başta olmak üzere marka ve modellere göre farklılık gösteren yan etkilerin vardır. Bunların başında elektronik donanım olan araçların , silecek sistemlerinin beyinleri gibi önemli sistemlere, aracın orjinal aydınlatma sistemlerine zarar verirler.
Yukarıdaki yanlış yöntemlerin dışında orjinal far ve orjinal ampüllere sahip bazı farlar kör etmeye, yoldaki diğer sürücüleri tehlikeye atabilirler. . Bunların tek sebebi ise ayarsız farlardır.


Ayrasız farların biri Yunaistan’ın Girit adasındaki Hanya’ya diğeri ise güzel şehrimiz Konya’ya bakıyor ise bu da vizede ağır kusurdur.
Sonuç: Kazaya sebep olabilecek harici olan uygulamalara karşı uygulanması gereken ilk çözüm bu ürünlerin ülkemizde satılmasının yasaklanması ve trafik denetleme noktasındaki memurların bu vb konularda yeterli teknk bilgiye sahip olarak bu sürücüleri caydırı miktarda ceza yazılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir