Komşu Yunanistan’dan 3000 hp Chaos Hypercar

Ege denizinin karşı kıyısında Yunanistan’da yeni bir hypercar doğuyor.

Chaos hypercar

Chaos project adı verilen bu yeni otomobil aslında bir sürpriz değil. Ülkemizdeki tuning meraklılarının da bildiği bir garaj olan Extreme Tuners markası son 20 yıldır çok önemli işler başarıyor.

Markanın sahibi olan Spyros Panopoulos modifikasyon adına ne varsa herşeyi yapıyor ve en üst limitleri belirliyor. Motor bloğu başta olmak üzere, turbo, piston, piston kolları, krank, egzantrik milleri gibi parçaların tamamına kendi bünyesinde üretiyor.

Kompozit malzemelerin önemini vurgulayan Spyros Panopoulos facebook sayfasına şu açıklamayı paylaşmış. “CNC teknolojisini bırakacağız, Gen3 pistonlarımız ve çubuklarımız test prosedüründe. Gen3 pistonlar ve çubuklar otomotiv ve motor sporunda evrim olacak. Katkı üretimi, 3 D baskılı seramik ve 3 D baskılı titanyum alaşım ve karbon Gen2 CNC malzemelerinin yerini alacak.”

12 bin saat dinamometre üzerinde tecrübe ve 3 binden fazla yüksek performanslı motor inşası tecrübesine sahip olan Panopoulos bir çok başarıya imza atmış.

Dünyanın en güçlü Mitsubishi Evo’sunu üreterek 0-400 metreyi 7.708 saniyede tamamlamayı başarmış. 4 silindirli bir Evo motorundan 14.100 devir/dakikada 2000 beygir güç almayı başararak bir rekor kırmış.

800 hp S3

Extreme Tuners olarak unutulmazlar arasında olan Audi S3 vb bir çok hızlı otomobil var. Bunların dışında Formula1, DTM, WRC, MotoGP gibi yarış organizasyonlarında da mühendislik üretmişler.

Bir süredir adı duyulan 1000 kg ağırılığında ve 3000 beygir gücündeki Chaos project adı verilen bu hypercar tamamen Spyros Panopoulos ve ekibi tarafından inşa edilmiş. Otomobil 2020 Cenevre Autoshow’da tanıtılacaktı fakat Koronavirüs sebebi ile fuar iptal edildi.

Chaos project için kesinlik kazanmamış olsa da bazı performans bilgileri oldukça şaşırtıcı. Bugatti, Koenigsegg, McLaren, Pagani vb hypercar markalara rakip olmayı planlıyor. 0-100 km hızlanması 1.8 saniye, 100-200 km hızlanması 2.6 saniye ve maksimum hızı ise 500 km olacakmış.

Bu yeni otomobil karbon fiber turbo ile  aşırı beslenen V10 motora, 4 tekerlekten çekiş sistemi, karbon fiber monokok şasi, magnezyum fren kaliperleri, titanyum motor bileşenleri, titanyum jantları ile isimlerini bildiğimiz bir çok hypercar’dan daha fazlasına sahip gibi görünüyor.

Spyros Panopoulos Chaos için yaptığı açıklamalarda otomobilin iki farklı güç seçeneği olacağını söylemiş. Giriş seviyesi için 2000 beygir, bir üst seçenek için ise müşteri talebine göre 3000 beygir olarak alıcısına teslim edilecekmiş.

Komşu Yunanistan’dan gelen bu yeni otomobil haberi bir tasarımın motor bloğundan işletim sistemine kadar nasıl yapılabileceğine dair çok güzel bir örnek.  Yerli bir otomobil nasıl olur derseniz işte bu çılgın Yunan’ın herşeyini üst düzey mühendislik ile tasarladığına bakmalıyız.

Not: Günümüzde bir çok hypercar başka markaların motorlarını kullanmaktadırlar.

daha fazlası için spyrospanopoulos.com adresine mutlaka bir bakın

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.