Kış lastiği zorunluluğu başlıyor, cezası ne kadar?

Kış lastiği zamanı geldi. Kimler kullanmak zorunda ve cezası ne kadar?

Kış lastiği nedir: Sırt kauçuğu, diş derinliği, sırt desenleri ve keskin uçlara sahip lastik modelidir.

Ülkemizde kimler hangi bölgeler bu lastiği kullanmalıdır sorusunun cevabı ise İlgili kanun maddesinin tam metni aşağıdaki gibidir.

Madde 65/A –(Ek: 2/1/2017-KHK-687/2 md.; Aynen kabul: 1/2/2018-7076/2 md.)
Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yılın belirli dönemi için zorunlu tutulur. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu yetkisini valiliklere devredebilir. Bu madde hükümleri çerçevesinde araçları denetlemeye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yetkilendirdiği Bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri yetkilidir. Bu maddede düzenlenen yükümlülüğe uymayan aracın işletenine 625 Türk Lirası tutarında bu maddede belirtilen görevlilerce idari para cezası verilir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir. Bu maddede belirtilen idari para cezasının tutarını azaltmaya ve iki katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir. Bu maddeye ilişkin usul ve esaslar Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenir.

Yukarıdaki açıklamada bölge veya şehir listesi mevcut değil. Yaşanan iklim koşullarına göre ilgili idari ve mülki yetkililer kış yada kar lastiği zorunluluğu getirebiliyorlar. Bu uygulamanın geçerlilik tarihi ise 01.12.2020

kış lastiği

Yapılan denetimlerde uygun lastiklere sahip olmayan taşıtlar için 625 lira ceza uygulanıyor. İlgili ceza maddesinde bir güncelleme bulunmuyor fakat bu ceza tutarının yılbaşından sonra artması bekleniyor. Farklı haber sitelerinde farklı ceza bedelleri yazılsa da  resmi bilgilendirme 625 liradır.

Bu cezayı yememek için yaşadığınız bölgenin ilgili resmi kurumlarının açıklamalarını takip etmeniz gerekiyor.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir