Gizli koleksiyon: 300 klasik 40 yıldır kilit altında

Gizli koleksiyon: 300 klasik 40 yıldır kilit altında

Eğer otomobil sizin için sadece bir araç değil tutku ise bu görüntüler sizi kızdırabilir ve hatta çıldırtabilir.

Çok az bilgiye ulaşabildiğimiz 3 depo dolusu ve 300’den fazla klasik, spor, prototip ve özel yapım arabalardan oluşan gizli bir koleksiyon görselleri internete düştü.

Lafın gelişi değil gerçekten ışık görmeyen otomobil bunlar. 40 yıla yakın bir zamandır kapalı olan 3 farklı depoda pencere yok, bırakın pencereyi kaderlerine terk edilmiş gibi görünüyorlar.

Gizli bu koleksiyon internete nasıl düştü?

Otomobillerin sahibi olan hanımefendi 18 yaşından bu yana topladığı otomobilleri satmaya karar vermiş. Bunun için üzerinde 40 yıldır biriken tozu temizlemek için detaylı temizlik ve boya koruma işleri yapan bir firmayı aramış. Araçları temizlemek için gelenler izin alarak bir video çekmişler ve bu şekilde gizli garaj ortaya çıkmış.

3 depoda 300’den fazla otomobil !

3 farklı depodan sadece 1 tanesine giriş izni verilmiş. Otomobillerin sahibi yada sahipleri diğer iki depodaki otomobillerin  görülmesine izin vermemişler. Girilebilen 1 numaralı depoda o kadar çok otomobil var ki araçlar birbirlerine zarar vermeyecek şekilde, raf sistemi ile üst üste istiflenmişler.

1 numaralı depoda neler var?

BMW 8 serisi, 4 veya 5 adet Ford GT40, klasik Ferrariler, Lambolar, Camarolar, Corvetteler, Mercedesler, Rolls Roycelar ve buraya yazabileceğimiz tüm otomobil isimlerinin sonuna çoğul eki eklemek zorundayız. Sebebi ise her otomobilden bir kaç taneden fazla var. Neredeyse tamamı özel modeller olan araçların bazıları çok çok daha özel statüsündeler.

Bazıları düşük kilometreleri ile önem kazanırken bazıları da yarış otomobili ve üzerlerinde hala yarıştıkları dönemlerin izlerini taşıyorlar. Türünün tek örneği prototipler ve modifiye edilmiş modeller, kitcar yani replika modeller ve çok daha fazlası mevcut.

Temizleme işi için gelenler bu toz içinde korunaksız olarak saklanmış olan ve adını ilk kez duyduğumuz ( tamamı ile bizim şahsi cahilliğimiz) Bizarrini markasının  P538 modeli ile işe başlıyorlar. Bu otomobil İtalyanların kutsal kasesi olarak geçiyormuş ve şu anda ki değeri 1 milyon dolardan fazla imiş.

En son 32 yıl önce yıkanan bu otomobilden 2 tane var ve yan yana özensiz olarak üstleri dahi örtülmeden saklanmışlar.

Etrafa serpiştirilmiş motosikletler, araba motorları-parçaları ve yüzlerce jant ve lastikler var. Yazının devamı diğer depoların kapıları açılır ise devam edecek.

Not: Dodge Charger’ın tamponunda 311 etiketi var. Muhtemelen bu etiket koleksiyondaki araçların sayısının belirlenmesi için yapıştırılmış olduğunu akıllara getiriyor.

İşte bu gizli 1 numaralı deponun ve Bizzarrinin temizlenme videosu.

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.