Kia’nın yeni SUV modeli “Carens”

Kia’nın yeni SUV modeli “Carens”

Kia Carens, 1999 yılından bu yana üretilen Kompakt MPV modeldir. Bazı pazarlarda Rondo adıyla satılmaktadır. Carens eski olsa da geçmişinin ayak izlerinden gitmek yerine tamamen yeniden tasarlanan bir SUV model olarak yerini alacak gibi görünüyor.

Ülkemizde ikinci el otomobil sitelerinde 2002 ile 2010 yıllarında üretilmiş olan Kia Carens ilanlarını bulabilirsiniz. Kia markasının Alman mühendisler tarafından yeniden inşa edilmeden önceki dönemde üretilmiş olan Carens oldukça çirkin ve alışık olmadığımız bir model.

2019 yılına kadar Kompakt MPV olarak üretilmiş olan bu model için Kia tarafından ilk görseller paylaşıldı.  Yeni Carens Kia’nın “ Opposites United ” adlı en son tasarım anlayışı ile yeniden doğarken yerden yüksekliği ve maceracı stil ipuçlarıyla SUV tarzı bir silueti benimsiyor .

Farların üzerindeki agresif DRL’ler (gündüz farları) çamurluklara doğru genişliyor. Tampondaki hava girişinde alüminyum tarzı bir çerçeve ve ayrıca siyah A sütunları, C sütunlarındaki çizgilerle birlikte yüzer bir tavan etkisi yaratırken tekerlek davlumbazları ve yan marşpiyelerdeki plastik kaplamayla uyum sağlıyor.

Kia‘nın yeni modellerinden biri olacak Seltos ile aynı platformda üretilecek. Bu sebep ile kokpitte ise direksiyon simidi ve diğer bazı detaylar iki modelin aynı temelleri paylaştığı görülüyor. Bununla birlikte Carens, tam genişlikte bir panele entegre edilmiş 10,25 inç bilgi-eğlence dokunmatik ekranının yanı sıra kapılardaki krom vurgularla ön panel için daha fütüristik bir tasarıma kavuşuyor.

Yeni Kia Carens hakkında daha fazlası 16 Aralık’ta Hindistan Gurugram’da yapılacak otomobil fuarında tanıtılacak.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.