Katalitik Konvertör için milletvekilini öldürdüler

Katalitik Konvertör için milletvekilini öldürdüler

Çağımızın yeni kıymetli madenleri otomobillerimizin egzozunda yer alıyor. Bilenler şaşırmayacaktır ama bilmeyenler için kısa bir bilgilendirme yapalım.

Bir aracın emisyon düzenleme sisteminin önemli bir parçası olan katalitik konvertör , egzoz gazlarını katalize eden ve belirli kirleticilerin egzoz borusundan çıkmasını önleyen platin, rodyum ve paladyum gibi pahalı metallerle doldurulur . Egzoz sisteminin bir parçası olan halk arasında orta susturucu olarak bilinen bu parçanın içindeki değerli metallerin fiyatları ise parçaların neden çalındığını gözler önüne koyuyor.

Platin gram fiyatı 941 lira ve paladyumun gram fiyatı ise 2097 lira olarak satılmakta.

Amerika Birleşik Devletlerinin Houston eyaletinde hırsızlar milletvekili Darren Almendarez’in otomobilinin katalitik konvertör çalma girişiminde bulunmuşlar. Hırsızlığı fark eden milletvekili Darren Almendarez üç hırsız ile girdiği silahlı çatışmada vurularak hayatını kaybetmiş.

Yakalanan hırsızların depolarında yapılan araştırmada 477 katalitik konvertör, 2.800 oksijen sensörü ve 29 ateşli silah ele geçirilmiş. ele geçirilen katalitik konvertörin içindeki platin, rodyum ve paladyum gibi pahalı metallerin yaklaşık fiyatının 1 milyon dolar olabileceği söyleniyor.

Eğer sizin aracınızın katalitik konvertörü çalınırsa bu parçanın yenisinin fiyatı Amerika’da 1800 ile 3000 dolar arasında değişiyor. Amerika’daki fiyatları liraya çevirdiğimizde karşımıza 30 bin lira ile 50 bin lira arasında rakamlar çıkıyor ve unutmamak lazım ki bu parçalara bir de ülkemizin ağır vergileri eklenecektir.

Egzoz sisteminin bir parçası olan ve otomobilin altında olduğu için çalınmasının zor olduğunu düşündüğünüz katalitik konvertörün saniyeler içinde nasıl çalındığını izleyin.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.