Kanada’dan Türkiye’ye gelen çalıntı otomobiller

Kanada’dan Türkiye’ye gelen çalıntı otomobiller

Haber Kanada polis teşkilatı tarafından basına verildi. 40 otomobil Kanada’dan kaçırılırken polislerin takibi üzerine yakalanmış. Otomobillerin tamamının Toronto şehrinde çalınmış olduğu ve illegal yollarla yurt dışına çıkartılması nasıl ortaya çıkmış?

Nisan ayında Kanada’dan ithal edilmek istenen 2018 model Audi Q7 evraklardaki şüpheli durumdan dolayı takibe alınmış. Devam eden süreçte ithalatı yapan firma  takibe alınmış ve 40 farklı otomobil bu şekilde yakalanmış.

Çalınan ve Türkiye ile Libyaya satılan 40 farklı marka ve model otomobilin toplam değeri 1 milyon 800 bin dolar tutarında olduğu hesaplanmış.

Konteynerler içinde ele geçirilen otomobillerin en çok dikkat çekenleri BMW M6 cabriolet, Mercedes AMG GLC coupe, Chevrolet Camaro, Jaguar, Lexus, Land Rover, Honda ve Toyota  gibi markalardan oluşuyor.

Nicholas Cage’in başrolünü oynadığı ve otomobil meraklılarının hatırlayacağı 60 saniye filmini akılara getiriyor.

Toplamda 40 otomobilin 10 tanesi Kanada’dan çıkmadan yakalanmış. Diğer 30 otomobil ise Kanda’dan çıkıp İtalya limanına gelmiş ve burada İtalyan polisi tarafından konteynerlere el konulmuş.

Türkiye ve Libya teslimatı…

Konteynerler içindeki otomobillerin son varış noktaları Türkiye ve Libya olarak kayıtlara geçmiş. Kanada ve İtalyan polisinin ortaklaşa yürüttüğü bu operasyonda ülkemize kaç adet teslimat olacağı bilgisi paylaşılmamış.

Yaşanan bu olayın üzerine İtalya’nın Gioia Tauro limanında Libya’ya gitmek için bekleyen 100 otomobile el konulup araştırma başlatılmış.

Haber bu kadar ama akıllarda bir çok soru işareti var.

Bu otomobillerin ülkemizde kimlere teslim edileceği? Kanada’lı RS Royal isimli ithalatçının daha önce ülkemize kaç defa veya kaç tane otomobil gönderdiği vs …

Bunun takibi yapılarak ülkemiz Kanada’dan çalıntı otomobil girişi oldu mu ve oldu ise kimlere satıldığı araştırılacak mı merak ediyoruz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir