Kan ile çalışan Skoda FERAT

Otomobil haberlerinin Koronavirüs sebebi ile durduğu bugünlerde markaların tarihçelerine bakmaya devam ediyoruz.

Başlık biraz itici olsa da bu Skoda doğduğu topraklarda bu şekilde meşhur olmuş. Gelecekten gelmiş gibi görünen ve hiç alışkın olmadığımız bu Skoda’nın sırrı nedir acaba?

Günümüzde Çekya olan ve geçmişte Çekoslovakya adı bilinen topraklarda Skoda markasının 110 Supersport model adına sahip bu otomobil 1969 ile 1971 yılları arasında tasarlanmış.

skoda ferat 110 supersport

Skoda 110 modeline dayanan bu supersport tamamen fiber kaportası, arkaya yerleştirilmiş 1.2 litre motoru ve savaş uçaklarından esinlenen kapı tasarımı ile gelecekten gelmiş gibi görünüyordu.

skoda ferat 110 supersport

1971 yılında Brüksel otomobil fuarında tanıtıldığından o dönemin Aston Martin modellerinden daha başarılı bulunmuş ve sevilmişti. Aerodinamik yapısı ve 900 kilogram ağırlığı ile 211 km hıza ulaşabilen bu tasarım ne yazık ki seri üretime geçemedi.

skoda ferat 110 supersport
1971 Brüksel otomobil fuarı

Avrupa’da çok beğenilmiş olsa da o dönemin doğu blok ülkesi Çekoslovakya’da siyasi rejim tarafından beğenilmediği için kapalı kapılar ardında unutulmuş.

skoda ferat 110 supersport 1

110 Supersport 10 yıl boyunca Skoda fabrikasının depolarında unutulmuş olsa da  tekrar hatırlanacaktı. Miloš Forman adındaki Çekoslovak yönetmen çekeceği bilim kurgu filmi için başrol oyuncusu olarak 110 Supersport’u kullanmaya karar vermiş. 1982 yılı yapımlı film vampir konulu olup adı ise “UPİR Z FERATU” idi. Tanıtıldığı dönemden daha fazla popüler olan bu otomobil tekrar beyaz ve orjinal haline çevirilmeyerek bu şekilde saklanmaya karar verilmiş.

İlk tasarımından farklı olarak vampir teması ile siyah ve kırmızı renge boyanmış, ön yüzü ve arka stop lambaları değiştirilmişti. Bir vampirin kan ile çalışan otomobili olduğu için pelerini anımsatan arka bölüme ise kocaman bir spoiler eklenmiş.

110 Supersport bu tarihten itibaren “FERAT” takma adı ile anılmış ve filmdeki hali ile Skoda müzesinde görülebilmektedir. Skoda’nın ralli parkurlarına hazırladığı Fabia R5 modellerinin birinde de FERAT anısına benzer renkler ve kaputuna eklenen F harfi ile sergilenmişti.
skoda fabiar5 ferat

skoda ferat 110 supersport

skoda ferat 110 supersport

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir