japonya’da bir tamirhane ve otomobil hazineleri 

Japonya’da bir tamirhane ve otomobil hazineleri

Daha önce sizlere Japon otomobil efsanesi Toyota Supra’nın yarış versiyonunu olan GT500 JGTC’nin nasıl ve neden çürümeye terk edildiğini paylaşmıştık. Meraklılarının içini CIZ ettiren bu özel otomobilin sahibi ve onun tamirhanesinde aynı kaderi paylaşan diğer otomobillere bir bakalım istedik.

Terkedilen Toyota Supra GT500 JGTC

Supra gibi çürümeye terkedilmiş yüzlerce otomobil ve yerlere atılmış bir çok otomobil parçasına ait fotoğraflar yine meraklılarını üzecek gibi görünüyor. İnternette veya ülkemizde de hurda otomobillerin atıldığı yerlere ait görsellere ulaşabilirsiniz fakat bu otomobillerin durumları daha farklı.

Toyota Supra mezarlığı ve daha fazlası

Tamirhanenin sahibi Supra GT500 JGTC gibi farklı markalara ait yarış otomobillerini topluyor. Fotoğraflarda da göreceğiniz üzere bir çok otomobil yarıştıkları döneme ait sponsorların reklamları ile donatılmış halde yatıyorlar. Yorgun ve hırpalanmış yarış otomobillerinin dışında cadde kullanımı için modifiye edilmiş ve standart modeller de bulunuyor.

Japonların Alman merakı

Supra’lar, Skyline’lar, Impreza‘lar, EVO’lar ve daha bir çok  performans ikonuna sahip olan Japonlar  bir o kadar da  Alman otomobillerine meraklılar. Bu tamirhanenin sahibinin de yatmakta olup toplanmayı bekleyen yada restore edilmiş bir çok BMW ve Mercedes’i var.

Çok fazla olmasa da bu karmaşanın içinde bir kaç Amerikan otomobili de göze çarpıyor. Fiber gövdeli bir Corvette ve dükkanın çatısında duran bir Nascar yarış otomobili var. Corvette çok önemli olmasa da Nascar yarış otomobili bir kabuk değil gerçekten Amerika’da yarışlara katılmış gerçek bir Nascar aracı imiş.

50 yıldır yarış otomobilleri üzerine çalışan bu tamirhanenin 200 den fazla otomobili var. Garaj yada tamirhanenin sahibi “burası hurdalık değil, otomobilleri toplamak için zamanımız yok” açıklamasını yapmış 🙂

Ülkemizde hiç görmediğimiz Japon otomobilleri ile dolu bu mekanda çekilen fotoğraflarda marka modelini bildiğiniz otomobiller varsa bizimle paylaşın lütfen:)

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.