Jacob Blake vuruldu galeriyi ateşe verdiler. 100 otomobil kül oldu

Jacob Blake polis tarafından vuruldu ve ABD yine karıştı.

Amerikan polislerinin ırkçı ve ölümle sonuçlanan uygulamaları hala devam ediyor. Mayıs ayında George Floyd isimli Afro-Amerikalı’yı boynuna basarak ölümüne sebep olan polisler şiddetin dozunu arttırarak insan canı almaya devam ediyorlar.

Jacob Blake

George Floyd‘un öldürülmesinden sonra Amerika sokakları sonu gelmeyen bir protesto ve yağmalara tanıklık etti. Afro-Amerikalılar, Latinler ve diğer bir çok ırktan olan kişilerin Amerikalı polisler tarafından yıllardır bu şiddete maruz kaldığı basına yansımakta.

Jacob Blake

Takvimler 24 Ağustosu gösterdiğinde polis şiddeti tekrar kameralara yakalandı.

Aile içinden yaşanan bir tartışma sebebi ile polisin çağrılması ve sonrasında yaşananlar Amerikayı yine karıştırdı. Polislerin Jacob Blake‘i sırtından 7 kez kurşunlaması sonucu ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Mermilerden bir tanesinin omuriliğini parçalaması sebebi ile felç kalan Jacob Blake yine Amerika polislerinin şiddetinin mağduru oldu.

Jacob Blake
Jacob Blake
Sokaklar yine karıştı.

Sivil halk Afro-Amerikalı yada beyaz fark etmeden  sokaklarda yine eylemlere başladılar. Polisin Jacob Blake‘e gösterdiği şiddet gibi sokaktaki protestocularda şiddete ve yıkıma başvuruyorlar. Bunlardan biri otomobil galerisinin ateşe verilmesi olarak gösterilebilir.

100 otomobil kül oldu.

Protesto mu yoksa sadece şiddete karşılık başka bir şiddet eğilimi anlamak gerçekten çok zor. Caddeleri ve sokakları dolduran Amerikalılar önlerine ne çıkarsa yakıp yıkıyorlar.

Jacob Blake

İkinci el otomobillerin satıldığı bu galerinin otoparkının ateşe verilmesi sonucu 100 otomobilin kül olduğu belirtiliyor. Tahmin edilen zarar 1 buçuk milyon dolar

Jacob Blake

Videoda bir otomobilin arka bölümünün ateşe verildiği ve sonrasında yangının yan yana park halindeki diğer araçlar sıçradığı görülüyor.

Jacob Blake

Otomobil galerisinde  Mercedes S Class, Range Rover, BMW 5 serisi gibi modellerinde olduğu söyleniyor.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.