İsveç’te terk edilmiş otomobil mezarlığı

İsveç’te terk edilmiş otomobil mezarlığı

Otomobiller üretildikleri ülkelerde yada ekonomisi gelişmiş ülkelerde önemsiz ve değersizlerdir. Sayfamızda bunun bir çok örneğini sizlerle daha önce paylaşmıştık. Kimi zaman sahipleri tarafından stokçuluk yapılarak toplanmış otomobiller, ormana terk edilmiş otomobiller yada içinde arabalar olduğu halde terk edilmiş bayiler gördük. Merak edenler için linkleri aşağıya sıralıyoruz.

Belçika ormanlarına terkedilen 400 otomobil 

Terk edilen BMW bayi

TERK EDİLEN BMW BAYİ

Terk edilen Lada Bayi 

TERK EDİLEN LADA BAYİ

Savaşın ortasında terkedilmiş özel üretim BMW Gembella

 

Bu sefer yine bir Avrupa ülkesi olan ve Volvo‘nun üretildiği İsveç’te bir otomobil mezarlığı ortaya çıkmış. Belçika’daki gibi yine karanlık kuzey Avrupa ormanlarında terk edilmiş yüzlerce otomobil fotoğraflanmış.  Amerika’daki otomobil mezarlıklarındaki gibi kocaman Amerikan arabaları yerine sizin de tahmin ettiğiniz gibi büyük bölümü Avrupa menşeili otomobiller ve çok sayıda Volvo var.

Bu otomobiller kendi dönemlerinde yedek parça olarak kullanılmışlar. Parçaya ihtiyacı olan otomobil sahipleri ormana gelip bu araçlardan istedikleri parçaları söküp kendi arabalarında kullanmışlar.

Ülkemizde hiç görmediğimiz Volvo modelleri başta olmak üzere  Volkswagen Beetle, Volswagen T1, BMW 2002, Mercedes, SAAB, Peugeot 504 ve marka modelini bilemediğimiz otomobiller ile dolu bu ormanın fotoğraflarını sizlerle paylaşıyoruz.


Eğer bu mezarlıktaki otomobillerden marka ve modellerini bildikleriniz varsa bizimle paylaşın lütfen.

Fotoğraflar Matt Emmett ve Qropatwa Tarafından çekilmiştir.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir