Impreza WRX mi, Eelantra N mi, Jetta GLI mi?

Impreza WRX mi, Eelantra N mi, Jetta GLI mi?

Subaru Impreza Japon, Hyundai Elantra Kore ve Volkswagen Jetta ise Alman markası otomobillerdir. Üç farklı ülkenin otomobillerini bu yazımızda karşılaştırmak istedik. Hepsi C segmenti olan otomobilleri karşılaştırma sebebimiz ise fiyatları oldu.

Hiçbiri Türkiye’de satılmıyor

Subaru Impreza ve Volkswagen Jetta artık ülkemize ithal edilmiyor. Subaru Türkiye’nin yıllardır devam eden başarısızlıklarını, yetkili servislerini kapattıklarını sizlerle daha önce paylaşmıştık. Satış ve sonrasında yıllardır bekleneni veremeyen Subaru Türkiye’nin dışında Volkswagen Jetta ülkemizde oldukça sevilen ve beğenilen bir model olmuştu. Her ne kadar sevilmiş olsa da Jetta’da artık Türkiye’ye getirilmiyor.

Hyunda Elantra N Türkiye’de var mı?

Sorunun cevabı EVET, Hyundai Elantra ülkmeizde satışta ve satışta olan Elantra’nın 3 farklı donanımı (style – style comfort ve smart) ve 1 tane motor seçeneği mevcut. 1.6 123 beygir benzinli motor dışında başka bir seçeneği ülkemize ithal edilmiyor.

Karşılaştırma da yer alan ve ülkemizde olmadığını söylediğimiz ise Elenra  N versiyonudur. Bildiğimiz Elantra’lardan çok farklı olan N versiyonu dört silindirli 2 litre turbo beslemeli motoru ile 276 beygir güç üretiyor ve diğer kardeşlerinden büyük bir hızla ayrılıyor.

 

En güçlü Volksvagen Jetta GLI

Volkswagen Jetta ilke defa 1973 yılında üretilmişti. Günümüzde ise 8. nesil Jetta caddelerde hayatına devam ediyor. Artık ülkemize getirilmese de Jetta versiyonları içinde en güçlüsü GLI olarak kayıtlara geçmiş durumda. 4 silindirli  2 litre turbo beslemeli Jetta GLI 228 beygir güç üretiyor.

Subaru Impreza WRX

Jetta GLI ve Elantra N’in yanında Subaru Impreza da ülkemize hiç bir versiyonu artık gelmiyor. Japon üreticinin bu üçlü kıyaslamadaki en büyük farkı 4 çeker olması. Subaru Impreza’nın WRX versiyonu diğer iki modelden başka bir farkı da boxer motor tipine ve 2.4 litre motor hacmine sahip olması. Impreza WRX’in 2.4 litre turbo beslemeli motoru 271 beygir güç üretiyor.

Fiyat karşılaştırması

Jetta GLİ 26 bin 400 dolar (359 bin lira)

Hyunda Elentra N 31 bin  dolar (421 bin lira)

Subaru Impreza WRX 29 bin 400 dolar (400 bin lira)

Akaryakıt ve otomobillerdeki vergiler bu kadar acımasız olmasa bu otomobiller günümüzdeki 13.61 liralık dolar kurundan hesaplandığında bile makul sayılabilir fiyatlara sahip.

Bu mu makul?

Bu performans modellerini ülkemizde satılan Renault Clio parasına alabiliyoruz

Yazıya konuk olan üç adet C segmenti otomobili ülkemizde satışı olan C segmenti  modellerden biri olan Honda Civic fiyatı ile karşılaştırdığınızda ise  Honda’nın Civic modelinin ülkemizdeki en ucuz 1.5 litre motor hacmindeki versiyonu 522 bin liradan başlıyor. Civic’in en dolusu olan executive+ ise 613 bin lira.

Durumu anlamayan varsa binayı hemen terk etsin 🙂

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.