İkinci el fiyatlarını düşürmenin tek yolu bu olabilir mi?

Ülkemizde hiç kimsenin adını koyamadığı ikinci el piyasası artık tam anlamı ile bir kaos durumunda.

Otomobil motorlu bir araç iken günümüzde yatırım aracı haline dönüştü. Vadeli hesap, altın yada döviz hiç biri ikinci el otomobil piyasası kadar hızlı bir yükselişe sahip değil.

Fiyatlar neden artıyor?

İkinci el otomobil pazarındaki fiyat artışlarının temel olarak iki sebebi var.

  • Dövizin artışı ve TL’nin değer kaybetmesi ile insanların sıfır otomobillere erişiminin azalması.
  • Koronavirüs sebebi ile otomobil montaj hatlarının durması, stokların erimesi.

Yukarıdaki iki ana başlıktan dolayı alıcılar ikinci ele yöneldi ve araç sahipleri de bu durumu kazanca çevirmeye başladılar.

Çözüm nedir?

Bu durumun düzeltilmesi için çok yakınımızda bir örnek var.

İnsanlar satın aldıkları otomobillerin üzerine çok büyük kâr marjları ekleyerek satarak meslekleri galericilik yada resmi olarak otomobil ticareti olmadığı halde bu işlerden para kazanıyorlar. Hiçbir vergiye tabi olmayan bu al-sat işini yapanların önüne geçilebilir.

Konut satışlarında kazanç elde eden kişilerin bu kazançlarını vergilendirmek zorunda oldukları bir sistem var.

Değer Artış Kazancı Vergisi 

150 bin liraya satın alınan ev 5 yıl içinde 350 bin liraya satılırsa aradaki 200 bin liralık gelir üzerinden vergi ödemek zorundasınız. Değer Artış Kazanç Vergisi %22 ile %35 aralığında değişen oranlar ile hesaplanıyor. Kısacası kâr ettiğiniz 200 bin liranın %22’i kadar bölümü olan 18 bin lirayı vergi olarak ödemek zorundasınız.

Bkz: Değer Artış Kazanç Vergisi nedir

 

Yıllardır süre gelen  emlak satışlarındaki maliye kontrolü otomobil satışlarında takip edilmiyor yada uygulanmıyor. Sebebi ise otomobilin fiyatlandırması için bir ekspere ihtiyaç duyulmamasıdır.. Lakin bu noktada ise akıllara Türkiye Sigortalar Birliği geliyor. Bu siteden otomobillerin kasko bedelleri sorgulanabiliyor.

 

Ör: İlandaki bu Honda Civic 1.5 RS+ 258 bin 500 lira ama bu arabanın kasko değeri 211 bin lira olarak belirlenmiş. Kasko bedelinin üzerinde satış gören ve son 5 yılda kaç defa el değiştirdiğine bakarak maliye konut satışındaki gibi bir vergilendirme getirebilir.

Sonuç olarak KEYFE KEDER mantığına bir çözüm olarak bu sistem fiyatları olması gereken seviyelere çekebilir.

 

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir