Hyundai’nin ilk modeli Pony yeniden üretilecek

Hyundai’nin ilk modeli Pony yeniden üretilecek.

 

1947 yılında  Chung Ju Yung tarafından kurulan marka otomobil tarihine 1968 yılında girmiştir. Bir çok otomotiv üreticisi ile kıyaslandığında oldukça genç sayılacak bu marka günümüzde dünya devlerinden biri olmuştur.

HYUNDAI

Hyundai’nin otomotiv sektöründeki ilk tecrübesi Ford lisansı ile üretmeye başladıkları modeller olmuştur. Kazanılan deneyimler sonrasında ilk Hyundai modeli olan Pony üretilmiştir. Hyundai’nin kuruluşu ile ilgili daha fazla detaya sahip yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

hyundai

1968 model Pony yeniden üretilecek

Markanın ilk modeli olan Pony 1974 yılında İtalyan tasarımcı Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanmıştır. İtalyan tasarımcı aynı zamanda birinci nesil Volkswagen Golf’ü de tasarlayan kişidir.

Hyundai Pony

Retro

Markaların köklerine dönüşleri ve geçmişlerinde iz bırakan modelleri tekrar üretmelerine alışkınız. Hyundai’de kendini bütün dünyaya kanıtladıktan sonra geçmişine saygı olarak Pony’i tekrar ve günümüz teknolojisi ile üretmeye başlayacak.

EV Pony

“E.V.” harflerinin açılımı “electric vehicles” olarak kayıtlara geçmektedir ve Türkçesi elektrikli araçlar anlamına gelir. Korelilerin 47 yıl önce üretmeye başladıkları Pony günümüze elektrikli olarak geri gelecek. Hyundai ve Kia mühendislerinin geliştirdikleri elektrikli araçlarda kullandıkları teknoloji Pony modeline aktarılacak.

Hyundai Pony yeniden tasarlanarak markanın model sayısını arttırmak için bir proje ve yeni bir ürün olmayacak. 1974 yılındaki ölçüler ve tasarımına sadık kalınan Pony tam anlamı ile teknolojik bir retro otomobil olacak. Dış tasarımı orjinalliğini korurken kokpit tamamen yenilenmiş ve teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanmış olacak.

Render görselleri yayınlanan Pony’de kullanılacak olan elektrik motoru ve bataryalara ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.