Hyundai Ioniq 5 fren arızası sebebi ile geri çağırıldı

Hyundai Ioniq 5 tutmayan fren sebebi ile geri çağırıldı

Eylül ayında 225 kW 4×4 Progressive versiyonu ile  ülkemizde tek seçenek ile yollara çıkan ve 1 milyon 970 bin liralık fiyat etiketine sahip Ioniq 5 geri çağırıldı.

Hyundai markasının yükselişi önü alınamaz şekilde devam ediyor. Diğer otomobil markaları ile kıyaslandığında oldukça genç sayılabilecek olan Hyundai 1968 yılında ilk modeli olan Pony’yi üretmiştir. Hyundai’nin Ford ile başlayan yaşamını merak edenler için aşağıya link bırakalım.

Ford mu sandınız? Hayır o bir Hyundai !!!

Hyundai’nin ilk modeli olan Mitsubishi motorlu Pony’nin devamı niteliğinde üretilmiş olan ve geçmişe bir saygı duruşunda bulunuyor. İlk kez 2019 yılında tanıtıldığında Pony’nin anısını yaşatmak ve devam ettirmek için Hyundai 45 konsepti olarak tanıtılmıştı.

Hyunai mühendislerinin Pony’nin bir de retro tasarımı için çalıştığını da hatırlattıktan sonra gelelim bu yeni otomobilin geri çağırılma sebebine.

Hyundai’nin ilk modeli Pony yeniden üretilecek

Yazılım hatası ve park freninin devre dışı kalması

Avrupa Birliği ülkelerinin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu (European Commission) tarafından yapılan kontrollerde Hyundai Ioniq 5’in yaralanmaya sebep olabilecek kaza riski sebebi ile geri çağırıldığını duyurdu.

Avrupa Komisyonu elektrikli vites kontrol ünitesindeki bir arıza, park kilidinin açılmasına neden olabilir. Sonuç olarak, araç park halindeyken kayabilir ve yaralanma riskini artırır. Ürün, motorlu araçlar ve römorklarının ve bu araçlara yönelik sistem, aksam ve ayrı teknik ünitelerin onaylanması ve piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin Yönetmelik’e uygun değildir şeklinde yazılı bir açıklamada bulundu. 

Hyundai geri çağırdı

Hyundai 21D064  kodu ile Ioniq 5 modelini geri çağırdı. Bu geri çağırmadan etkilenen Hyundai Ioniq 5 araçları, 10 Eylül 2020 ile 3 Mayıs 2022 tarihleri ​​arasında üretilmiştir. 

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.