Hürriyet’ten oto sanayi esnafını suçlayan yazı

Hürriyet’ten oto sanayi esnafını suçlayan yazı

Hüriiyet’in haber sitesinde bir çok içi boş ve magazinsel haber gibi 16 Eylül tarihinde sanayi esnafı ve ustaları için kötüleyici bir haber yayınlandı.

Yazının genel içeriği olarak otomobillerinizi sanayi “ustasına götürmeyin, yetkili servise götürün” amacı ile yapılmış olması akıllara Hürriyet isimli yetkili servis ağı olan bir otomobil markası var mı diye düşünmemizi sağladı.

Hürriyet’in bu yazısını okuyan ve ülkemizde yaşamayan biri olsa sokaklardaki otomobillerin tamamının 3 veya 5 yaşında olduğunu zanneder. Düşünsenize 95 model bir TOFAŞ’ınız var ve arızası yada bakımı için  FIAT yetkili servise gittiğinizi!!! :):)

Yazarın ipe sapa gelmez yazısında sanayi esnafına tamire götürdüğünüz otomobilleri kıskandığını ve bu sebepten zarar verdiği gibi bir sürü akıl almaz ithamlara yer verilmiş.

İşte sanayi esnafını kötüleyen yazıdan alıntılar..

MERAK ETME SEN. BİZ ÇOK YAPTIK BU ARABALARDAN
Bıraktığınız arabadan daha önce tamirhaneye hiç gelmemiş demektir. Dikkat etmeniz gerekiyor.

 

ORJİNAL PARÇADAN ŞAŞMA
Orijinal parça kullanmadan tamir yapan ustadır. Söküp bakma ihtimaliniz olmadığı için böyle konuşur.

 

BİZİM FİYATIMIZ BELLİDİR
Normal fiyatın 5 katını isterler. Kesinlikle pazarlık edin.

 

ÇOK UĞRAŞTIM SENİN ARABAYLA
Anlaşılan fiyatın üzerinde fiyat isteyecektir.

 

SEN BEKLEME, BİTİNCE ARARIZ, GELİR ALIRSIN
Tamir yapılırken başında durulmasından hoşlanmayan ustadır. Kesinlikle uzaklaşmayın, arabanıza çıkma parça takabilirler.

 

Hürriyet 14 madde halinde sanayi esnafını, ustalarını ve buralarda çalışan yüz binlerce kişiyi genelleyerek bir çok iddia da bulunmuş. Yazının başında dediğimiz gibi her gün yazı yazarak sayfalarını doldurmak zorunda olan bu web sayfasında benzer bir çok haber bulabilirsiniz.

Tek amaçları tıklanmak

Ülkenin köklü haber kurumlarından biri olan bir Hürriyet’in böyle bir yazıyı yazma amacı ne olabilir?

Akıllara ilk olarak bu yazıyı yazan, editleyen ve yayınlayan kişinin oto sanayide başına kötü bir şey gelmiş olması ve bilgisayar başına geçerek internet ramboluğu yaparak intikam alma çabası olabilir mi?

Ustası, kalfası çırağı, parçacısı, çaycısı, lokantacısı vb esnafları, onların ailelerini de düşünürsek milyonlarca kişinin ekmek kapısı olan bu sektöre Hürriyet acımasızca saldırmış ve kötülemiş.

Bu yanlış genellemeyi yapıp web sayfasında yayınlamalarının tek amacı ise tıklanmak olsa gerek.

İyisi var kötüsü var

Yazıyı yazan sayın Hürriyet yazarının adı soyadı belirtilmemiş. Sevgili “yazarcık” bilmediğinizi açık bir şekilde anladığımız bir kaç konu hakkında sizi haberdar etmek istedik.

Otomobiller marka ve modellerine göre kendi ustalarına sahiptirler. Mekanik ve elektronik olarak uzmanlık alanı olmayan bir otomobili genellikle ustalar dükkanlarına sokmazlar. Bu sebepten Opelci Ahmet usta, Amerikancı Mehmet, Volkswagenci Hakan usta vb şekilde ustalarımız genellikle uzman oldukları otomobil markalarının isimleri ile anılırlar.

Yazının sonuna geldiğimizde her işin iyisi kötüsü olduğu gibi sanayi esnafının da iyisi kötüsü vardır. 10 liralık işi 3 liraya yapacağını söyleyen ustaya gidip kurnazlık yapmak yerine, otomobilinizin markası ile ilgili uzmanlık kazanmış ustaları arayıp bulmak yada bulmamak kullanıcılarının kendi kararıdır.

Yazıyı yazan kişiye hatırlatmak isteriz ki sizi eleştirmek için  bütün gazetecileri genellersek “BÜTÜN GAZETECİLER KÖTÜDÜR, YANDAŞTIR” der isek ülkemizdeki  işini iyi yapan gazetecilere haksızlık etmiş oluruz ve bu yüzden sizin yaptığınız bu hatayı biz yapmıyoruz.

Hürriyetin yazısının tamamını okumak isterseniz linki buraya bırakıyoruz

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir