Hummer değil Toyota

Amerikan ordusunun sembolü haline gelmiş ve yüksek sayılarda sivil versiyonun satıldığı bir Hummer gördüğünüzü sanmış olabilirsiniz. Lakin bu bir Toyota Mega Cruiser.

Üstte Hummer – Altta Mega Cruiser

1995 ve 2002 yılları arasında Toyota tarafından üretilmiş olan bu araç ne yazık ki bir Hummer gibi  sevilmemiş.

TOYOTA MEGA CRUISER

Kesin olmayan bilgiler Toyota Mega Cruiser’ın ordu, itfaiye ve gerekli devlet kurumları için 3000 adet üretildiğini, sivil kullanım için ise sadece 149 adet satıldığı yönünde.

TOYOTA MEGA CRUISER

Toyotanın üretmiş olduğu en büyük SUV olan Mega Cruiser Amerikalı Hummer‘dan yaklaşık 18 santim daha uzun bir ölçüye sahip. 4.1 LİTRE turbo dizel motoru sadece 150 hp güç üretebilirken tork değeri ise 280 Nm imiş.

ön tekerlekler ile senkronize dönebilen arka tekerlekler

Ordu kullanımı için olan versiyonu BDX10 ve sivil kullanım için olanı ise BDX20 adı ile kayıtlara geçmiştir. Japonya dışında satılmadığı, kişilerin bireysel girişimi ile başka ülkelerde çok nadir olarak bulunma ihtimali mevcut.

Küçük otomobil uzmanı Japonlar tarafından sevilmeyen ve motor hacmi sebebi ile yüksek vergi diliminde olan Mega Cruiser bir Toyota başarısızlığı olmuş.

Amerika Utah’ta bulunan Toyota müzesinde bir tane BXD10 ve BXD20  mevcut. Bunun dışında Mega Cruiser  Rusya başta olmak üzere bir kaç ülkede ordu çıkması olarak videolarına ulaşılabiliyor.  Mega Cruiser başarısızlıkları ile tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuştur.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.