Honda’nın Facebook ve Instagram boykotu

Honda beklenmeyen bir harekette bulunarak Facebook ve Instagram‘ı boykot etti.

Amerika’da George Floyd isimli kişinin polis tarafından öldürülmesi sonucu başlayan olaylar Honda’nın bu tutumunun ortaya çıkmasına neden olmuş.

Honda Amerika yaptığı açıklamada ırkçılık ve nefret söylemleri Facebook ve Instagram‘da kontrolsüz şekilde çoğaldığı için reklamlarını geri çekeceğini açıkladı. Honda ile birlikte grup şirketi olan Acura’da reklam boykotuna dahil olacakmış.

Fcebook ve Instagram’ın sosyal dezenformasyonun ve nefret söyleminin yayılmasını önleyemediği için reklamlarını geri çekerken Twiter‘da kalmaya devam edeceğini açıkladı.

Amerikanın en çok reklam veren markalar listesinde 33. sırada olan Honda sadece geçtiğimiz ay içinde 693 bin dolarlık para harcamış.

BMW markasının LGBT renkleri ile yayınladığı logo görseli ile gündeme gelmişti. Şimdi de Honda’nın ırkçılık ve nefret söylemleri ile sosyal medya devlerine bu boykot bakalım başka markalar tarafından da gerçekleşecek mi?

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.