Honda’nın bilmediğimiz modelleri: BR-V, FR-V, UR-V, WR-V

Japon devi Honda markasının ülkemize gelen sayılı modellerinin dışında bir çok modeli daha var.

Bazıları artık üretilmeyen yada Japon iç pazarı veya farklı kıtalar için üretilmiş olan modeller var. Bu modeller ülkemize hiç ithal edilmiyorlar. Bazen satılık ilanlarında modelini hiç bilmediğimiz veya model adını bilsekte caddelerimizde hiç görmediğimiz Hondalar ile karşılaşabiliyoruz. Bu otomobiller gümrük girişli yada genellikle yabancı kişilere ait otomobillerdir.

Bu yazımızda Honda markasının R-V harflerini kullanan modellerine göz atacağız. Ülkemizde bu harflere sahip modeller içinde HR-V ve CR-V mevcut. Bilmediğimiz diğer modeller ise BR-V, FR-V, UR-V ve WR-V olarak sıralanıyorlar.

Tamamı SUV, compact ve MPV olan bu modellere sırası ile bakalım.

BR-V: 7 koltuklu olarak 2015 yılında Taylanda Motorshow’da tanıtılan BR-V 2016 yılında satışa sunuldu. Honda’nın Taylan Ayutthaya’da bulunan fabrikasında üretilmekte olan BR-V Japonya, Avrupa yada Amerika’da satışa sunulmadı. 2019 yılında makyajlanan BR-V  Tayland, Malezya, Flipinler, Endonezya, Hindistan, Pakistan ve Güney Afrika’da halen satılmaktadır.

HONDA BR-V
HONDA BR-V

 

HONDA BR-V
HONDA BR-V

 

FR-V: Avrupa’da FR-V Japonya’da Edix adına sahip olan ve ilk kez 7 temmuz 2004 yılında tanıtılan FR-V Civic alt yapısına sahipti. Önde 3 toplamda ise 6 koltuklu MPV sınıfındaki FR-V sadece Japonya’da üretildi ve sadece Japonya ve Avrupa’da satıldı.  FWD ve AWD olarak satılan FR-V ilk üretim seçeneklerinde bulunan 1.7 motor seçeneği ortadan kaldırınca 2 ve 2.4 litre motor yüksek yakıt ve vergi sebebi ile sevilmedi. Son kez 2009 yılında üretildikten sonra tarihin tozlu sayfalarına karıştı.

HONDA FR-V
HONDA FR-V

 

HONDA FR-V
HONDA FR-V

 

UR-V: İlk kez 1999 ve 2003  yılları arasında Japonya pazarı için üretilmiş bir compact wagon ve Accord alt yapısına kullanan bir modeldir. Avancier adı ile de tanınan bu model 2.3 ve 3 litrelik motora sahipti. 3 litrelik motoru 4 çeker ve öndeki araç ile mesafe koruyabilen HCC adında radar sistemi mevcut idi.

HONDA UR-V
1. nesil HONDA UR-V

 

İkinci nesil olarak 2016 yılında tekrar hayata dönen UR-V sadece Çin pazarı için Çin’in Korona ile adını duyduğumuz Wuhan şehrinde üretildi. Halen daha üretimde olan UR-V ülkemizde Civic modellerinden bildiğimiz 1.5 litre motor ve Civic Type-R‘da kullanılan 2 litrelik 320 beygirlik motorun 268 beygir güç ve 4 çeker versiyonu ile üretilmeye devam ediyor.

HONDA UR-V
2. nesil HONDA FR-V

 

WR-V: Bu model 2016 yılında Honda’nın Hindistan fabrikasında üretilmiştir. Sadece Brezilya ve Hindistan pazarı için üretilen WR-V tamamen Jazz tabanlı olsa da Honda’nın Brio ve Vezel modelleri ile de akraba oluyor. Jazz yada diğer adı ile Fit modelinin yerden yükseltilerek Crossover modeli haline getirilmiştir. Ön yüzü ve farları tamamen farklı olan WR-V’nin stop lambalarına da yapılan küçük bir ekleme ile değiştirilmiştir.

HONDA WR-V
HONDA WR-V

 

HONDA WR-V
HONDA WR-V

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir