Honda’dan Covid-19 için özel filtre

Honda’dan Covid-19 için özel hava temizleme filtresi

Bütün dünyayı etkisi altına alan salgın için Honda mühendisleri özel bir filtresi için kolları sıvamışlar.

Ülkemizde genellikle “polen filtresi” adı ile anılan ama Japonların kabin filtresi olarak adlandırdığını öğrendiğimiz bu parça için yeni bir yaklaşım açısı ile konuya yaklaşmışlar.

Nanometre ((nm), 1 metrenin milyarda biridir. Gözle görülemeyen maddeleri (atom vb.) ölçmek için kullanılır.) seviyesinde milyonlarca dikene benzer yapısına sahip özel bir yapıya sahip olduğu açıklanmış. Honda, arabalarda paslanmayı önlemek için kullanılana benzer bir çinko-fosfat kimyasal işlemiyle yaratıldığını söylüyor.

Kitasato Çevre Bilimleri Araştırma Merkezi ile birlikte geliştirilen filtre, 15 dakikada otomobilin içindeki  havada olan koronavirüs damlacıklarının yüzde 99,8’ini ortadan kaldırabildiği kanıtlanmış.

Honda mühendisleri bu filtrenin sadece koronavirüs değil damlacık yolu ile bulaşan bütün virüsleri ortadan kaldırdığını açıklıyor.

Normal şartlarda bu tip bir filtrenin araştırma ve geliştirme sürecinin bir kaç yıldan fazla süreceği belirtiliyor. Ancak Covid-19 salgını sebebi ile projenin hızlandırılarak sonuca ulaşılmış olması ve bu filtrenin çok kritik olan koronavirüs hastalarının taşındığı ambulans vb araçlarda kullanılmaya başlandığı belirtilmiş.

68 dolar fiyata sahip olan filtre Honda markasının N-One modelinde standart olarak kullanılmaya başlanmış. Değişim süresi 15 bin km olarak belirlenmiş.

honda n-one
Honda N-One

Honda Giken Kogyo Co., Ltd.’nin Otomobil İş Merkezi tarafından 25 Aralık tarihinde satışa sunulan bu filtre önümüzdeki dönemlerde Honda’nın diğer modellerinde de kullanılacağı açıklanmış.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir