Honda değil Mazda Type R

Ülkemizde ve dünyanın büyük bir bölümünde Type R denilince akıllara Honda Civic gelir.

Bu yazımıza konu olan Type R ise 6 silindirli ve Japonya dışına hiç ithal edilmemiş olan Mazda 323 Lantis Type R.

Mazda “ülkemizde hak ettiği yeri bulamamış bir Japon markasıdır” dersek çok yanlış olmaz heralde. Hak ettiği yeri bulamadığını ise Temmuz ayında sadece 20 adet otomobil satmış olmasını örnek gösterebiliriz.

Mazda’nın düşük satış adetleri onun kalitesiz bir marka olduğu anlamına gelmez.  Kimi zaman ithalatçı firmanın satış-pazarlama başarısızlığı, kimi zaman ise Japonya’nın ülkemiz için gerekli potansiyeli görmemesi sebep olarak gösterilebilir.

Bir çok kişiNİN Mazda 323 serisini Alman Porsche markasına benzetmesinin geçerli bir nedeni var. 323 tasarımlarını eski Porsche tasarımcısı Ginger Arnold Ostle yapmıştır.

1993 ile 1998 yılları arasında üretilmiş olan 323 Lantis üretim hayatı boyunca Astina, Allegro HB, Artis HB adları ile farklı ülkelerde satılmıştır.

Gelelim bilmediğimiz Mazda Lantis Type R detaylarına.

323 FV (BA) serisinin 1.5 – 1.8 benzinli ve 2.0 dizel motorları mevcut. Ülkemizde sadece 1.8 benzinli motor ile gelen Lantis’in bir de 2.0 6 silindirli motor seçeneği mevcut. 6 silindirli motor ilk olarak 140 beygir olarak satışa sunulmuş ve takibinde ise Type R tanıtılmış.

2.0L KF-ZE motor kodu ile satılan 6 silindirli Type R 170 beygir güç üretiyormuş. Standart Lantis modellerden en büyük farkları ön tampon altındaki lip, arka cam üzerinde Ford Sierra‘dan kopyalanmış gibi görünen balina kuyruğu spoiler’a sahipmiş. Bunlara ek olarak daha iyi yol tutuş için sınırlı kaydırmalı diferansiyel kullanılmış.

Lantis Type R’ın, motor içinde veya herhangi bir yerinde özel bir logo yada Type R olduğunu gösteren bir işaret kullanılmamış. Tüpe R Lantis’i dışarıdan baktığınızda ayırt edebileceğiniz ilk ve belki de tek fark jantlarındaki bijonlar oluyor.

Lantis’ler jantlarında 4 bijon kullanırken Type R ise 5 bijonlu olarak üretilmiş. Eğer bir gün gümrük girişli olduğunu bildiğiniz bir Lantis bulursanız ve bijon sayısı 5 ise Japonya dışına hiç satılmamış  (özel ithalatlar hariç) olan bir Type R olacağını unutmayın.

1993 ve 1998 yılları arasında üretilmiş 170 hp Lantis Type R’ın güçsüz olduğunu düşünüyorsanız 1999 model EK9 Civic Type R’ın 182 beygir olduğunu hatırlatmak isteriz.

6 silindirden çok daha fazlasını çıkacağını düşünüyorsanız bizimle aynı şeyi düşünüyorsunuz demektir 🙂

Japanese Touring Car Championship’de de yarışmış olan beyaz Lantis Type R’ın fotoğrafı ve siyah bir Type R’ın OZ Rally Racing  jantlarla ile kombine edilmiş güzel fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istedik.

Japanese Touring Car Championship

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.