Honda Civic başa döndü

Japon devi Honda markasının efsanevi modeli olan Civic ilk olarak 1972 yılında üretildi. Neredeyse yarım yüzyıldır devam eden bu serüven elektrikli otomobillerin hız kazanması ile bambaşka bir yere gidiyor.

Ülkemiz başta olmak üzere birçok fabrikasını kapatma kararı alan ve elektrikli otomobiller üzerine yoğunlaşacağını açıklayan Japonlar bunun için asfalta indiler.

image.png

Honda e olarak adlandırılan küçük bir otomobil yaklaşık 2 yıldır otomobil fuarlarında boy gösteriyordu. Tamamen elektrikli olan bu küçük e artık satışa sunuldu. Honda e’nin retro ve elektroniğin harmanlandığı iç tasarımının yanında yeni ve modern bir çizgisi var.

image.png

Yukarıdaki havalı anlatımda yazılan retro tasarım, modern dış çizgileri vs bunlar aslında her otomobil sitesinde bulabileceğiniz havalı anlatımlar. Konunun aslı bu yeni ve tamamen elektrikli olan modelin aslında 1972 yılındaki ilk Civic’i referans alıyor olması.

image.png

Köklerine dönen Civic 1972 yılındaki çizgilerine çok yakın olarak ürettiği bu yeni modelinin detayları ise şu şekilde.

image.png

· Arkadan itiş

· 220 km menzil

· 35.5kWh Lithium-ion

· 136 hp

· 300 Nm

· AC Charging: 6.6kW

· DC Charging: 100kW

· Hızlı şarj ile 30 dakikada %80 şarj imkanı

image.png

Maddeler halindeki özelliklerin dışında Honda e’de yer alan tek pedal sistemi mevcut. Gaza basarsınız gider, gaz pedalından ayağınızı çektiğinizde ise fren yapmaya başlar. Rejeneratif pil depolama teknolojisi ile ayağınızı gaz pedalından çektiğiniz an itibari ile piller kendini doldurmaya başlar.

image.png

Honda’nın güvenlik donanımı olan yaya algılama ve öndeki araç ile mesafe kontrolü gibi özellikleri ise farların içine yerleştirilmiş durumda.

image.png

1514 kg olan ağırlığı 50:50 olarak ön ve arkaya eşit miktarda dağıtılan ve yan aynalar yeni yüksek çözünürlülük kameralara sahip olan Honda e 28 bin Sterlin (218 bin Lira) fiyat etiketi ile İngiltere ve Avrupa başta olmak üzere ülkemiz dışında her yerde satışa sunuldu.

2020 model Honda Jazz için giriş fiyatının 13 bin Sterlin olduğunu düşünürsek oldukça yüksek bir fiyata sahip.

Geldik yazının sonuna …

Özellikleri maddeler halinde yazarken ilk sıraya “arkadan itişli” seçeneğini yazmamdaki ilk sebep tamamen yeni olan bu modelin Honda markasında çok az bulunan RWD model olarak kayıtlara geçiyor olmasıdır. Tabi ki bunun sebebi elektrik motorunun aracın arka tekerleklerinin arasında yer almasıdır.

Geçmişe dönüşün başladığı Honda markasının hiç bilmediğimiz başka bir modeli olan S600 ve yenilenmiş halini ise diğer bir haber başlığı olarak bulabilirsiniz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.