Hız körlüğünü biliyor musunuz?

Hız körlüğü; Herhangi bir kara taşıtı ile ilerlerken hız artışına bağlı olarak yoldaki veya yol etrafındaki görsel, nesne veya hareketleri net bir şekilde algılayamama durumudur.

Kara yollarında seyahat hava,deniz ve demir yolu seyahatine göre her zaman daha risklidir. Seyahat kazalarına bakıldığında da en çok ölümlü kaza, yaralanma veya maddi hasarlı vaka sayısının kara yolu seyahatlerinde gerçekleştiği görülecektir.

Üzücü olan bu gerçekliğin altında yatan bir çok kök nedeni sıralayabiliriz.Bu kök nedenlerin en başında ise hız körlüğü gelmektedir.

Hızınız arttıkça görüş açımızın daraldığından bahsetmiştik. Örneğin 35 km/h hızla giderken görüş açınız 104 derece iken hızınızı 130 km/hıza çıkardığınızda görüş açınız 30 derece olacaktır. Bu açı farkı yüksek hızlarda yol işaretleri, yolun üzerinde olabilecek engel veya bozukluklar, yolun çevresinde gelişebilecek olaylar gibi görülmesi ve reaksiyon verilmesi geç olacağından Tehlikeli Durum+Tehlikeli Hareket  kuramını ortaya koyacaktır.

Yüksek hızlarda;

DİKKAT…
80 km/h ile ilerlerken acil durumda ayağınızı gaz pedalından çekip fren
pedalına basana kadar aracın;
İlerleme mesafesi 16,7 metre,
 Fren mesafesi 41,9 metre
 Durma mesafe 58,6 metre olarak ölçümlenmiştir.

110 km/h ile yapılan ölçümlerde;
 İlerleme mesafesi 22,9 metre
Fren mesafesi 79,3 metre
Durma mesafesi 102,2 metre olarak ölçümlenmiştir.

Hayatınızın bir döneminde görmüş, yaşamış veya muhabbetine denk gelmişsinizdir. ‘Filanca yerde felanca kişi kaza yapmış; veya olacak iş değil bu yolda bu kaza nasıl duramamış ;nasıl dönememiş’ gibi söylemler ve üzüntü ifadelerine tanık olmuşuzdur.Bu yaşanmışlıkların birçoğunun altında hız körlüğü ve buna bağlı kontrol kaybı, geç reaksiyon ve üzücü sonuçlar yattığı görülmektedir.

Hız körlüğünden kurtulmak uzun seyahatlerimizde yer yer hızımızı olan hızınızın altına çekerek örneğin genel seyir hızımız 90km/h ise yer yer bu hızı 75 – 80 km/h indirmek bizi hız körlüğünden koruyacak bizi, ailemizi ve sevdiklerimizi tehlikelerden koruyacaktır.
Kazasız sürüşler dilerim…
Tolgahan KORKMAZ

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.