Hırsızın çaldığı otomobillere inanamayacaksınız

Otomobil hırsızlığı otomobilin ilk üretildiği günden bu yana mevcuttur.

İlk otomobil patentini alan Karl Benz‘in arabasının kaçırılması tarihteki ilk örnektir. İlk Mercedes çalınmamış Karl Benz’in eşi Bertha tarafından habersizce kaçırılarak babasının evine gitmek için kullanılmıştır.

Yazıya konu olan hırsız ise Bertha‘nın babasının evine gitmesi gibi masumane bir durumdan çok uzak. Carscoops‘un haberine göre İspanya Ertzaintza polis teşkilatı akıl almaz bir otomobil hırsızlığını şans eseri ortaya çıkarmış.

Bir inşaat firması çalışmakta oldukları şantiye sahasından 3 ton ağırlığındaki sanayi tipi bir jeneratörün çalındığı ihbarında bulunmuş. Polis güçleri yaşanan bu hırsızlığı araştırırken şans eseri olarak çalınmış olan otomobillere ulaşmışlar.

Hırsızın çaldığı jeneratör bir çiftlikte gizlenmiş şekilde ele geçirilir. Polislerin çiftliği araştırması sırasında kapıları sıkı sıkıya kilitlenmiş bir depoyu fark ederler. Kontrol etmek için kapılar açılır ve içeride 26 adet ralli efsanesi otomobil bulunur.

Peugeot 205 GTI
Otomobillerin en az 10 yıldır bu depodan dışarı hiç çıkmadığı tahmin ediliyor.

Bu sonuca otomobillerin çalınmadan önce son kez girdikleri vize-muayene evraklarından ulaşmışlar. Depodaki 26 efsane modellerden bazıları Ford Escoth Cosworth, bir çok Mitsubishi Lancer EVO, BMW E30 M3, E36 M3, Renault R5 Turbo, Ford Sierra RS500 Cosworth (500 adet üretilen özel seri), Lancia Delta HF İntegrale,  Mercedes-Benz 190E Cosworth Evo II ve Peugeot 205 GTI gibi modellerden oluşuyor.

Renault R5 Turbo

Garajın tamamının fotoğraflar ne yazık ki elimizde olmasa da Subaru gibi ralli tabanlı bir çok markanın özel versiyonun bulunduğu bildirilmiş. Otomobillerin Avrupa’nın farklı yerlerinden çalınmış olabileceği ve bu durumda sahiplerine uzun yıllar sonra ulaşma şansının zor olduğunu belirtiyorlar.

Peki bu otomobillere ne olacak?

Otomobiller güvenlik güçleri tarafından araştırıldıktan sonra sahiplerine ulaşılamaz ise gerekli devlet kurumu tarafından açık arttırma ile satışa çıkartılacakları düşünülüyor.

Mitsubishi EVO VI TM
3 tane EVO – sol tarafta E36 M3 – sağ tarafta Escort Cosworth
Lancia Delta HF İntegrale
Ford Sierra RS500 Cosworth

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir